Mazepin a Boccolacci vyhráli závody GP3 v Budapešti
Mazepin a Boccolacci vyhráli závody GP3 v Budapešti Text a foto: Roman Klemm

Podnikem u Budapešti zaznamenalo 19 vozů silné pole formule GP3 hned dvě změny v kokpitech: Němec David Beckmann opustil švýcarskou stáj Jenzer, aby zakotvil v týmu Trident, kde se uvolnil flek po Lorandim, který postoupil do Formule 2. Beckmana nahradil Andreas Jenzer krajanem Janisem Fittjem, který od Maďarska vyměnil GP3 za účast ve španělském šampionátu F3-Open.

Trénink a kvalifikace: Druhá „pole“ za sebou pro Huberta

Páteční volný trénink skončil překvapením: Nejlepší čas totiž zajel právě Beckmann. Nechal za sebou „mazáky GP3“ Huberta, Ilotta a Hughese.
Do kvalifikace v sobotu ráno ovšem nastoupil nejlépe připraven Francouz Anthoine Hubert. S odstupem 8 setin se prosadil před kolegou ze stáje ART, Nikitou Mazepinem. Za nimi se seřadili Leonardo Pulcini (Campos), Jake Hughes a Callum Ilott (oba ART) a Ryan Tveter (Trident).

„Musíš tady být zcela soustředěn na tohle jedno rozhodující kolo. Mně se povedly hned dvě perfektní za sebou – takže tentokrát nehrála trvanlivost pneumatik až tak velkou roli,“ byl Hubert spokojen se svou druhou pole-position za sebou.

Sobotní závod: Neporazitelný Nikita Mazepin

V sobotu večer to ovšem byl Rus Nikita Mazepin, kdo překvapil své soupeře raketovým startem a bezchybnou jízdou od startu až do cíle. Jeho ART-Dallara vedla po prvním kole před Pulcinim, Hubertem, Ilottem, Hughesem a Beckmannem a neměla toto výsadní postavení ztratit.

Trvalo to až do 8. kola, než se na tomto pořadí něco změnilo: Výborně naladěný Beckmann předjel Hughese. Po 11 kolech, tedy po polovině závodu, vedl Mazepin o 1,2 s před Pulcinim. Ital měl podobný náskok na následujícího Huberta, Ilotta a Beckmana, který o tři kola později předjel i britského juniora Ferrari a posunul se na 4. místo.

Ani pozdější lehké havárie Kariho s Alesim a Hughese s Mawsonem neměly na výborné představení Mazepina vliv. V cíli byl student Lomonosovy Univerzity o 10 s před Pulcinim, Hubertem, překvapením závodu Beckmannem, Tveterem a Ilottem. Jediné děvče v poli, Kolumbijka Tatiana Calderon (Jenzer), přišla o první bod sezony až v posledním kole, kdy před sebe musela pustit Francouze Aubryho. I pro pilota Ardenu to bylo první umístění na bodech. Debutant Fittje skončil 13.

Nedělní sprint: Boccolacciho doping – pole-position

Často se říká, že dobré postavení na stratu je pro jezdce zvláštní motivací a donutí ho k zvláště dobrému výkonu. Přesně to potvrdil v Budapešti Francouz Dorian Boccolacci z týmu MP. V sobotu dojel jen jako bezbarvý 8., v neděli ráno byl ale po startu z prvního místa jako vyměněný: Již v prvním kole rozhodně ujel soupeřům a po výborné jízdě zaslouženě vyhrál.

Hůře vyrazil Američan Correa (Jenzer) a ztratil hned po první zatáčce dvě pozice vůči Ilottovi a Hubertovi. Zatímco si poté první tři celých 17 kol závodu „neublížili“, bojovalo se celkem vesele o 4. pozici mezi Pulcinim, Correou, Beckmannem, Tveterem Menchacou a dobou Tatianou Calderonovou.

Pulcini nakonec sebral body za 4. místo před Correou. Tveter se prosadil těsně vůči Beckmannovi a i pro Calderonovou měla Budapešť roku 2018 happy-end: Dojela 8. a tím pro svůj první bod sezony!

Zcela opačně dopadly závody na Hungaroringu pro oba syny velkých otců: Jak Pedro Piquet, tak i Giuliano Alesi si domů nevezli ani bodík.

20:44, 21.05.
2. Mugello - sobota - 2.závod 2. Mugello - sobota - 1.závod2. Mugello - pátek - tréning, kvalifikace
1. Hockenheim - neděle 1. Hockenheim - sobota1. Hockenheim - páteční trénink
1. Hockenheim - představení jezdců Oficiální testy ValencieRichard Phillip - kariéra Světový pohár Renault 3.5