Bottas poprvé na pole position (poznámky ke kvalifikaci v Bahrajnu)

Valtteri Bottas získal při kvalifikaci v Bahrainu svou první pole position ve Formuli 1. Ve třetí části kvalifikace byl rychlejší než Lewis Hamilton.

Bottas byl v první i druhé kvalifikaci pomalejší než Hamilton (i když v Q2 jen o 0,02 s). Po prvních jízdách v třetí kvalifikaci byl jen půl desetiny za svým týmovým kolegou. Potom se při své poslední jízdě zlepšil, zajel čas 1 min 28,769 s, byl o 0,023 s lepší než Hamiltonův nejlepší čas. Hamilton udělal při svém posledním kole chybu a už se nedokázal zlepšit. Bottas tak už při svém prvním závodním víkendu v týmu Mercedes získal pole position.

Ferrari nedokázalo bojovat s vozy Mercedesu, Sebastian Vettel zajel třetí čas, ale byl téměř o půl sekundy za časem na pole position. Daniel Ricciardo (Red Bull) se umístil před Kimi Räikkönenem v druhém voze Ferrari, šestý byl Max Verstappen.

Oba jezdci Renaultu se umístili v první desítce (Nico Hülkenberg šestý a Jolyon Palmer desátý). Mezi nimi se umístil Felipe Massa a Romain Grosjean.

Daniil Kvyat udělal chybu při svém posledním kole v Q2 a uniklo mu místo v první desítce, kvalifikoval se na 11. pozici – v posledním sektoru vyjel ze stopy. Ani Lance Stroll se nedostal do Q1, jeho výkon stačil na 12. pozici.

Pascal Wehrlein absolvoval svou první kvalifikaci s týmem Sauber, skončil na 13. pozici. Dokázal, že je zase v dobré kondici po úvodních dvou kolech sezony, která vynechal. Esteban Ocon (Force India) byl čtrnáctý, při svém posledním kole v Q2 si stěžoval na nedostatečnou přilnavost. Byl o dvě sekundy pomalejší než Bottas.

Fernando Alonso se dostal do Q2 i přes nedostatečný výkon motoru Honda. Nakonec se kvalifikoval na 15. pozici. V druhé kvalifikaci nemohl zajet žádný čas kvůli závadě na motoru, což může vést k penalizaci v podobě ztráty míst na startovním roštu. Jeho týmový kolega Stoffel Vandoorne už potřetí za sebou vypadl hned v první kvalifikaci, startovat bude ze 17. pozice.

Překvapivě se do Q2 nedostal Carlos Sainz, při posledním kole jeho motor ztratil výkon, takže získal až 16. pozici na startu. Také Sergio Pérez neočekávaně  skončil už v Q1, získal jen 18. pozici, ke konci bylo jeho rychlé kolo přerušeno žlutou vlajkou. Devatenáctou pozici na startu obsadí Marcus Ericsson a z posledního místa bude startovat Kevin Magnussen, který také přišel o šanci, když nemohl dokončit poslední kolo.

Hamilton po boji s Vettelem v Barceloně vyhrál (poznámky k Velké ceně ŠpanělskaLewis Hamilton získal ve Velké ceně Španělska druhé vítězství letošní sezony po napínavém boji se Sebastianem Vettelem.
22:29, 15.05.
15:57, 14.05.
15:37, 13.05.
19:27, 12.05.
12:57, 12.05.
20:08, 11.05.
22:46, 01.05.
15:59, 30.04.