Bottas získal v Brazílii pole position, Hamilton havaroval (Poznámky ke kvalifikaci)

Valtteri Bottas získal při sobotní kvalifikaci v Brazílii třetí pole position své kariéry ve Formuli 1. Za ním se umístil Sebastian Vettel. Lewis Hamilton havaroval hned na začátku první kvalifikace.

Hamilton byl favoritem na získání pole position, protože byl v čele tabulky časů ve dvou ze tří tréninků na okruhu Interlagos. Jeho naděje skončily, když v šesté zatáčce prvního kola narazil do bariéry v zatáčce číslo 6.

Hamiltonův vůz byl silně poškozený, takže byla kvalifikace zastavena červenou vlajkou, než byl havarovaný vůz odstraněn. Britský pilot tak bude do nedělního závodu startovat z konce roštu.

Bottas jako jediný pilot Mercedesu bojoval o první pozici v třetí kvalifikaci, jeho šance na pole position se zvyšovala a zase snižovala, po svém prvním kole třetí kvalifikace byl o 0,082 s rychlejší než Vettel. Před závěrečnými pokusy začalo trochu pršet a hrozilo, že už nebude možné zlepšení.

Vettel se na konci už nedokázal zlepšit. Bottasův nejlepší čas byl 1 min 8,322 s, byl o 0,038 rychlejší než jeho soupeř v boji o druhou pozici v celkovém hodnocení šampionátu. Bottas získal třetí pole position – předtím už letos startoval z prvního místa v Rusku a v Rakousku.

Ferrari se muselo smířit s druhou a třetí pozicí – třetí byl Kimi Räikkönen. Max Verstappen ve voze Red Bull byl asi o čtyři desetiny pomalejší, za ním se umístil jeho týmový kolega Daniel Ricciardo, který ale přijde o deset míst na startovním roštu kvůli penalizaci. Sergio Pérez z týmu Force India zajel šestý čas, za ním se umístil Fernando Alonso v McLarenu.

Nico Hülkenberg a Carlos Sainz Jr. získali osmou a devátou pozici pro tým Renault. Felipe Massa, který má před sebou poslední závod Velké ceny na domácí půdě, se kvalifikoval jako desátý.

Esteban Ocon
překvapivě vypadl v druhé kvalifikaci, nepodařilo se mu poslední rychlé kolo. Kvalifikoval se na 11. pozici před Romainem Grosjeanem a Stoffelem Vandoornem. Kevin Magnussen zajel 14. čas, Brendon Hartley se rozhodl, že se nepokusí zajet dobrý čas, takže zůstal na 15. pozici. Kvůli penalizaci ale ztratí 10 míst na roštu. Ke konci první kvalifikace zajel dobrý čas, který mu zajistil účast v druhé kvalifikaci.

Pascala Wehrleina dělilo od postupu do Q2 půl desetiny sekundy. Do druhé kvalifikace naposledy postoupil v Baku. Marcus Ericsson měl problémy a umístil se na 19. pozici, před ním startuje Pierre Gasly a Lance Stroll. Stroll měl štěstí, že se vůbec kvalifikoval, poté co se na jeho voze projevila závada při tréninku.

I přesto, že Hartley a Gasly mají penalizaci, bude Hamilton startovat z 20. pozice. Nesplnil podmínky kvalifikace a musel požádat o souhlas se startem, protože se vůbec nekvalifikoval.

Vettel konečně zvítězil, Hamilton se skvěle probojoval dopředu (Poznámky k VC Brazílie)Sebastian Vettel získal při nedělní Velké ceně Brazílie páté vítězství letošní sezony F1. Na okruhu Interlagos předvedl dominantní výkon. Jeho soupeř z Mercedesu Lewis Hamilton se probojoval po startu z boxové uličky až na čtvrté místo.
20:57, 20.11.
21:07, 18.11.
22:33, 12.11.
18:39, 12.11.
20:58, 11.11.
19:42, 11.11.
16:20, 11.11.
08:30, 11.11.