Lewis Hamilton získal v Austrálii už šestou pole position v řadě

Lewis Hamilton zahájí obhajobu titulu mistra světa F1 z prvního místa na startovním roštu. V sobotu získal pole position pro Velkou cenu Austrálie. V závěru kvalifikace se dostal před svého kolegu z týmu Mercedes Valtteri Bottase. Jeho nejlepší čas byl 1 minuta 20,486 sekund.

Je to jeho šestá pole position v Austrálii v řadě, osmá na okruhu Albert Park. Tím vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počtu startů z prvního místa na jednom okruhu.

Vypadalo to, že Bottas získá v Austrálii svou první pole position, vedl v úvodních kolech třetí kvalifikace, ale v posledním kole se už nedokázal zlepšit, takže měl nakonec ztrátu 0,112 s.

I když si Ferrari dělalo po předsezonních testech velké naděje, při kvalifikaci nebyli jejich piloti pro Mercedes vážnou konkurencí. Sebastian Vettel byl třetí, ale byl o více než sedm desetin sekundy pomalejší než Hamilton. Jeho týmový kolega Charles Leclerc má před sebou svůj první start ve Ferrari, startovat bude z páté pozice na roštu, byl o další dvě desetiny pomalejší než Hamilton.

Max Verstappen dokázal narušit dominanci Mercedesu a Ferrari v prvních řadách – pro tým Red Bull získal čtvrtou pozici. To je solidní začátek pro tým, který má nového partnera v oblasti motorů – Hondu.

Tým Haas předvedl dobrou rychlost, Romain Grosjean a Kevin Magnussen získali šestou a sedmou pozici. Lando Norris zazářil při své první kvalifikaci ve Formuli 1, pro tým McLaren získal šestou pozici. Je to nejlepší výsledek závodníka, který vstupuje do své první sezony, od roku 2015, kdy osmé místo získal Carlos Sainz Jr. pro tým Toro Rosso.

Kimi Räikkönen bude do nedělního závodu startovat ve voze Alfa Romeo před Sergiem Pérezem z týmu Racing Point – ten doplnil první desítku.

Domácí favorit Daniel Ricciardo zaujme na roštu 12. pozici. Ani jeden vůz Renault se nedostal do třetí kvalifikace. Ricciardo měl na postup do třetí kvalifikace ztrátu půl desetiny sekundy a jeho týmovému kolegovi Nico Hülkenbergovi unikl postup do Q3 ještě těsněji. Startovat bude z 11. pozice.

Alexandr Albon dokázal při své první kvalifikaci F1 být rychlejší než jeho kolega z týmu Toro Rosso Daniil Kvjat, získal 13. pozici, Kvjat startuje z patnácté. Mezi ně se dostal Antonio Giovinazzi z týmu Alfa Romeo. Narozdíl od týmového kolegy Räikkönena se neprobojoval do Q3.

Red Bull doplatil na to, že v první kvalifikaci neposlal Pierra Gaslyho na trať na poslední rychlé kolo, takže byl francouzský závodník vyřazen z postupu, startuje ze 17. místa, protože na konci se pořadí jezdců výrazně změnilo.

Lance Stroll byl jedním z prvních jezdců, kteří zajeli svůj poslední čas v první kvalifikaci, v té době byl osmý, ale nakonec ho odsunuli na 16. pozici, když mnoho závodníků ke konci zlepšilo svůj čas.

Carlos Sainz Jr skončil při své první kvalifikaci pro tým McLaren až na 18. pozici, do postupu do druhé kvalifikace mu chyběla sekunda. Při svém posledním kvalifikačním kole ho zdržel Robert Kubica, který jel pomalu, protože měl proděravělou pneumatiku v důsledku toho, že se v 10. zatáčce otřel o bariéru.

Z poslední řady bude startovat Kubica a jeho kolega z týmu Willams George Russel, což se celkem očekávalo. Russel byl devatenáctý, byl o 1,3 sekundy pomalejší, než závodník před ním. Kubica se poprvé během své kariéry ve Formuli 1 kvalifikoval na poslední místo, byl ještě o 1,7 s pomalejší než Russel.

Leclerc v Belgii získal své první vítězství ve Formuli 1Při nedělní Velké ceně Belgie získal Charles Leclerc své první vítězství ve Formuli 1. V závěrečné fázi se mu podařilo udržet za sebou Lewise Hamiltona. Týmu Ferrari se v Belgii dařilo.
22:12, 13.10.
09:06, 13.10.
06:59, 13.10.
21:51, 11.10.
17:36, 11.10.
10:47, 11.10.
10:37, 11.10.
22:14, 10.10.