Pět podivných situací v Melbourne

Internetové stránky Crash.net připomněly pět neobvyklých situací, k nimž v minulosti došlo v Melbourne

1 Tři piloti týmu Sauber, dvě místa

Tohle je určitě jedna z nejbizarnějších chvil ve Formuli 1 všech dob. Holandský pilot Giedo Van der Garde zpochybnil účast týmu Sauber ve Velké ceně Austrálie 2015, když zveřejnil, že tým nabídl smlouvu třem pilotům. Při pátečním tréninku došlo ke scénám připomínající frašku. Van der Garde se objevil v garáži týmu Sauber v závodní kombinéze a dokonce si nechal upravit sedadlo.

Švýcarský tým ale později potvrdil, že jezdit nebude. Holandský pilot svůj první spor vyhrál, ale potom od další žaloby proti týmu Sauber upustil, takže umožnil, aby nakonec závodili Felipe Nasr a Marcus Ericsson.

2 Nový formát kvalifikace se změnil ve frašku

Před sezonou 2016 FIA zavedla nový, vyřazovací formát kvalifikace ve snaze trochu promíchat startovní rošt. Tento formát byl poprvé použit při úvodním závodě v Melbourne, ale vedl k tomu, že se týmy rozhodly nezúčastnit se posledních minut každé části kvalifikace. Výsledkem bylo, že fanoušci zírali na prázdnou trať. Nový formát přetrval ještě v jednom dalším závodě, ale potom byl zrušen po silné kritice ze strany fanoušků i závodníků. Je zbytečné dodat, že se k němu F1 už nevrátila.

3 Magnussen nakrátko nahradil Alonsa...

Fernando Alonso se na doporučení lékařů nesměl zúčastnit úvodního závodu sezony 2015, protože utrpěl otřes mozku při podivné nehodě při předsezonních testech v Barceloně. Kevin Magnussen se vrátil na scénu, kde rok předtím získal své první a jediné pódium, když jel jako náhradník. Dánský pilot však neviděl ani startovní světla (o šachovnicové vlajce nemluvě), protože se jeho vůz McLaren porouchal cestou ke startovnímu roštu. Musel čekat celý rok, než přišel jeho další závod F1.

4 Skandál McLarenu týkající s lhaní

Kontroverzní situace nastala o úvodním závodě sezony 2009. Do věci byl zapleten Lewis Hamilton z týmu McLaren a Jarno Trulli z Toyoty. Trulli dojel do cíle jako třetí, ale dostal penalizaci v podobě ztráty času, oficiálním důvodem bylo, že nepředpisově, při žlutých vlajkách, předjel Hamiltona, který se snažil obhájit titul mistra světa. Britský závodník ale byl později diskvalifikován a McLaren přišel o body v soutěži konstruktérů, protože uvedli v omyl stewardy během vyšetřování. Trullimu bylo znovu přiznáno třetí místo. Tento incident vedl k tomu, že McLaren vyhodil sportovního ředitele Dava Ryana. Tým měl také zákaz účastnit se tří závodů. Při tomto závodě také získal své první vítězství nově přetransformovaný tým Braun GP. Byl to úspěšný začátek sezony tohoto týmu, na jejímž konci získal titul Jenson Button.

5 Ricciardo získal první  pódium, ale byl diskvalifikován

Daniel Ricciardo byl přesvědčený, že získal své první pódium ve Formuli 1 po skvělé jízdě v úvodním závodě sezony 2014. Do cíle dojel jako druhý. Nakonec z toho ale bylo hořké zklamání. Domácí závodník byl vyloučen ze závodu v Melbourne, poté co bylo zjištěno, že jeho tým Red Bull porušil pravidla o spotřebě paliva. Druhé místo při svém debutu ve Formuli 1 získal Kevin Magnussen. Jenson Button, Ricciardův týmový kolega z McLarenu, získal 50. (a poslední) umístění na pódiu v tomto sportu, když získal třetí místo, i když se vůbec na stupně vítězů nepostavil.

Verstappen v Rakousku vyhrál, Mercedesy nedojely (Poznámky k závodu)Max Verstappen získal překvapivé první vítězství sezony 2018 Formule 1 v domácím závodě Red Bullu. Pro Mercedes byla Velká cena Rakouska dramatická. Na stupně vítězů se dostaly oba vozy Ferrari – Kimi Räikkönen byl druhý, Sebastian Vettel byl třetí a postoupil do čela šampionátu s rozdílem jednoho bodu. Mercedesy po startu z 1. řady závod nedokončily.
21:37, 13.07.
17:06, 08.07.
16:39, 07.07.
13:32, 07.07.
17:03, 06.07.
14:13, 06.07.
22:40, 04.07.
22:25, 02.07.