F2 v Barceloně: Třetí vítězství sezony pro Kanaďana Latifiho
F2 v Barceloně: Třetí vítězství sezony pro Kanaďana Latifiho Texta foto: Roman Klemm

Čtyřiadvacetiletý testman Williamsu Nicholas Latifi je ve Formuli 2 již několik let a lepší se sezonu od sezony: V Barceloně si připsal své třetí vítězství roku před Britem Aitkenem a Číňanem Zhouem. Body ukořistil ve Španělsku i tým Antonína Charouze, jehož pilot Callum Ilott dojel na dobrém osmém místě.

Pro český tým Sauber Junior by Charouz pokračovaly trable z dopoledního podniku F3 hned před startem závodu Formule 2: Američan Juan Manual Correa nemohl vyrazit do zahřívacího kola a maršálkové ho z gridu odtlačili do boxů.

Co se ale dělo na špičce? Čtyřiadvacetiletý Luca Ghiotto stál na pole-position letos již podruhé, start ve Španělsku ale kompletně zpackal. O to lépe vyrazil ze druhé řady jeho stájový kolega od UNI Virtuosi, Guynyu Zhou. První šikanou proletěl čínský junior Renaultu jako první před Latifim, de Vriesem, Aitkenem a jezdcem Antonína Charouze, Callumem Ilottem. Ještě v prvním kole se střetli Schumacher s Alesim, načež byl závod neutralizován za Safety Carem. Poleman Ghiotto zastavil v boxech, aby nechal po srážce s Boccolaccim opravit poničený vůz.

Po dvou kolech se opět závodilo a nováček Zhou s přehledem uhájil svou první pozici. Již po šesti kolech ovšem společně s Latifim zavítal do boxů a měnil pneumatiky. Třetí místo poté držel Macušita s de Vriesem, Aitkenem a Ilottem v těsném závěsu. Ve 12. kole Nizozemec Japonce předjel a ještě ve stejném kole se to podařilo i Aitkenovi.

Po polovině závodu, tedy po 18 kolech, vedl Zhou o 2,3 s před Latifim. S podobným odstupem následovali de Vries s Aitkenem a o další 2 s za nimi Macušita s číhajícím Ilottem v závětří. Toto pařadí platilo až do 25. kola, kdy se Aitken na konci rovinky posunul na třetí pozici. O dvě kola později předvedl stejně povedený manévr Ilott vůči Macišitovi.

V závěrečných 10 kolech ovšem začal zkušený Latifi lídra Zhoua dotahovat. V 31. kole bylo vedení „žlutého pilota ve žlutém voze“ minulostí. Z lídra tabulky Latifiho se stal i lídr závodu a Kanaďan si dojel pro třetí úspěch roku. Dvě kola před cílem předjel Číňana i Anglo-Korejec Jack Aitken. Za vítěznou trojicí předvedl nešťastný a naštvaný Ghiotto, „co mohlo být, nebýt zkaženého odpichu“: po strhujícím finiši ještě dojel čtvrtý! Pátý skončil opět poněkud bledý Nyck de Vries před Francouzem Anthoine Hubertem a Britem Jordanem Kingem, který si připsal i body za nejrychlejší kolo závodu. Callum Ilott skončil osmý, což znamená pro Charouzova pilota pole-position pro nedělní sprint. Zbývající bodovaná místa obsadili Sean Gelael a Ralph Boschung.

Druhý Charouzův jezdec Correa odstoupil po delší zastávce v boxech a následující srážce s Micken Schumacherem.

21:57, 26.11.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy