jméno: heslo: | Registrovat
  formule1.phorum.cz www.motormix.cz www.terlickyokruh.nolimit.cz www.maxpowerleague.cz www.gptours.cz
 
 
F2 v Monze: Smůla Charouzův tým neopustila ani v Itálii
F2 v Monze: Smůla Charouzův tým neopustila ani v Itálii

Text a foto: Roman Klemm

Nálada v paddocku Formule 2 byla po událostech ve Spa pochopitelně poněkud chmurná, na trati ovšem předvedli konkurenti dva napínavé závody, ve kterých mohlo dosáhnout „medailových míst“ i několik pilotů středu pole. Šanci si k tomu připravil i jediný jezdec české stáje Charouz, Callum Ilott...

Poté, co belgická policie konfiskovala vozy zapletené do Hubertovy tragické nehody, nastoupilo k 10. podniku šampionátu FIA Formule 2 jen 17 účastníků. Pouhých pět pracovních dní mezi oběma podniky by ani tak nestačilo na sestavení konkurenceschopného monopostu. Vedle nešťastníků Huberta a Correy tedy v Itálii chyběl i Boschung, který svůj vůz postoupil jedničce Tridentu, Giulianovi Alesimu.

Trénink a kvalifikace: Callum Ilott s první pole-position pro Charouze

Páteční volný trénink začal pod ponurou oblohou na zčásti vlhké trati a motory se proto jaksepatří rozeřvaly až koncem session, když dráha více oschla. Za těchto podmínek se prosadil domácí Luca Ghiotto (UNI Virtuosi), před Nyckem de Vriesem (ART), Louisem Deletrazem a Nobuharu Macušitou (oba Carlin). Jediný vůz týmu Sauber Junior by Charouz (ani šéf Antonín Charouz v Monze nebyl) s Callumem Ilottem v kokpitu zajel 10. čas.

Při večerní kvalifikaci zažilo početné publikum jiné scenário: právě začínalo lehce kapat, a proto se všechny vozy hned od prvních sekund hrnuly na dráhu. Rozhodujících úvodních 10 minut přitom patřilo výborně naladěnému Ilottovi. Brit se usadil na špičce časových listin před Zhouem, Mazepinem, Sette Camarou a Macušitou. K dobru mu poté přišly dvě události: právě zmíněný Japonec Macušita „odložil“ svůj vůz v šikaně Roggia, což znamenalo neutralizaci a při ní sílící déšť! Když se pak na mnohem mokřejší dráze opět smělo jet naplno, byly výsledkem četné výlety mimo trať – časy se ovšem daly zlepšit jen těžko. Při jedné z nejnapínavějších kvalifikacích sezony se de Vries ještě posunul na čtvrté místo (ze kterého byl beztak diskvalifikován), ostatní ale své časy nezlepšili. První pole-position pro Calluma Ilotta a jeho český tým!

„Všichni, co tu jsme, asi máme po Spa podivné pocity a ani nevíme, jak na jisté události reagovat. Na každý pád mě to těší pro tým. Chlapci tvrdě makali a všechnu tu negativní energii, kterou v sobě po minulém víkendu neseme, jsme proměnili v tento pozitivní výsledek. V Monze sice nejedu poprvé, nevidím se ale jako specialista na hrátky v závětří. Člověk tady prostě musí jet chytře, trať dává zabrat i brzdám,“ shrnul poleman Ilott v sobotu večer.

Hlavní závod: Dojel si neporazitelný Macušita pro kokpit Tora Rossa-F1?

Aniž bych chtěl blíže komentovat „lidskou zvědavost“, kterou bez pochyby zvýšily belgické události: Pokud po kvalifikaci F1 odchází zpravidla 80% publika, bylo to v Monze roku 2019 právě naopak – 80% tentokrát zůstalo na svých místech. F2 je prostě najednou „zajímavá“ a ještě nikdy nejela před tak pěkně zaplněnými ochozy. To stejné platí pro zaplněnou uličku boxů a grid. Novináři a fotografové, které jindy zajímá jen Hamilton a spol., najednou objevili i juniory...

V sobotu vládlo zcela jiné počasí – vedro. Také za italského pozdního léta ovšem Ilott zachoval chladnou hlavu, výborně vyrazil a před první šikanou měl takový náskok, že ani nemusel použít obranné stopy. Za ním se zprvu seřadili Zhou, Macušita a Latifi. Formule 2 opět předvedla perfektní show. Ve druhém kole sám sebe vyřadil nárazem do Kinga Deletraz a Zhou se propadl na pátou pozici, zatímco senzační de Vries se z posledního startovního místa prodral na 11. pozici. O čtyři kola později se Ilott nedokázal ubránit dobrému Macušitovi a špička hned na to svorně měnila pneumatiky.

Krátce před poločasem se Zhou a Latifi střetli ve druhé šikaně, načež znělo pořadí: Macušita těsně před Ilottem, za nimi bojovali s odstupem pěti sekund Sette Camara s de Vriesem o třetí místo a tento souboj rozhodl Nizozemec o pár kol později ve svůj prospěch.

V závěrečné fázi se Macušita dokázal od Ilotta odpoutat a dojel si pro zasloužené vítězství. Možná i pro kokpit Tora Rossa-F1 pro rok 2020? To už se britský junior Ferrari beztak raději soustředil na obranu své druhého místa. Neúspěšně: Tři kola před cílem ho ztratil vůči pravděpodobnému novému šampionovi de Vriesovi a poté před sebe musel pustit s „vyždímanými pneumatikami“ i výborně finišujícího Ghiotta a Sette Camaru. Brazilec byl ovšem penalizován za zkrácení dráhy a Ilott si směl své nevděčné čtvrté místo ponechat.

Malou senzací bylo v sobotu 10. místo Mahaveera Raghunathana. Chronický zametač pole využil příležitosti a dojel si pro svůj první mistrovský bod.

Výsledek sobotního závodu F2 v Monze:

1. Nobuharu Macušita, Carlin

2. Luca Ghiotto, UNI Virtuosi

3. Nyck de Vries, ART

4. Callum Ilott, Sauber Junior by Charouz

5. Sergio Sette-Camara, DAMS

6. Jordan King, MP

7. Giuliano Alesi, Trident

8. Jack Aitken, Campos

9. Sean Gelael, Prema

10. Mahaveer Ranghunathan, MP

Nedělní sprint: Smolař Ilott

Nedělní pole-position připadla juniorovi Renaultu Jackovi Aitkenovi před juniorem Ferrari Giulianem Alesim a zkušeným Jordanem Kingem (MP). Charouzův Callum Ilott směl vyrazit z pátého místa.

Jezdec stáje Adriana Campose, Aitken udělal na startu vše správně a první šikanou se provlékl před Kingem, Ilottem a Sette-Camarou. Zásadní změny se tomuto pořadí dostalo až v 7. kole, když rozjetý King vystřídal Aitkena ve vedení a tvrdě svou pozici bránil. Ilott se propracoval na třetí místo a Ghiotto poslal sebe, Sette-Camaru a de Vriese v první šikaně do „outu“. Restart po krátké neutralizaci (Sette Camarův vůz náraz nepřestál) King zaspal. Aitken se okamžitě vecpal před něj, načež krajan odpověděl útokem ve Variante Roggiia. Oba se srazili a opustili trať. Chaosu využil Ilott a posunul se na druhé místo před Kinga.
V závěrečné fázi zábavného sprintu se k vedoucí trojici přidali i de Vries a Macušita. Následoval krásný pětiboj, při kterém jako první „ztratil nervy a přilnavost pneumatik“ před první šikanou de Vies. Nizozemec musel do nouzového výjezdu.

Když Callum Ilott proletěl kolem svého boxu i v předposledním kole na druhém místě, tešili se chlapci Boba Vavříka na špičkový výsledek, který by jistě působil jako balzám na těžce zkoušenou morálku české stáje. Mělo ale být hůře: jako před ním de Vries zblokoval i Ilott před šikanou brzdy a letěl mimo. „Musel jsem brzdit co nejpozději. Gumy už ale byly v koncích. Přední zblokovala a praskla,“ přiznal později ohledně „zahozené druhé pozice“ naprosto zdrcený Brit.

Ze třetího vítězství sezony se tedy těšil Jack Aitken („Ne nevedu žádné jednání s týmy F1.“) před poněkud naštvaným Jordanem Kingem („To, co Jack při našem souboji předvedl nebylo vždy férové...“) a spokojeným de Vriesem.

Šampionát bude pokračovat za tři týdny v Rusku. Na okruhu v Soči znovu se dvěma „českými“ vozy.

Výsledek nedělního sprintu F2 v Monze:

1. Jack Aitken, Campos

2. Jordan King, MP

3. Nyck de Vries, ART

4. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi

5. Nobuharu Macušita, Carlin

6. Mick Schumacher, Prema

7. Giuliano Alesi, Trident

8. Louis Deletraz, Carlin

Stav šampionátu:

1. Nyck de Vries 225 b.

2. Nicholas Latifi 166 b.

3. Luca Ghiotto 155 b.

4. Jack Aitken 153 b.

5. Sergio Sette-Camara 151 b.


 

 

Přidejte na : Facebook delicious Delicious
 
Nenalezen žádný článek
Nenalezen žádný komentář.
20:33, 07.12.
13:12, 01.12.
17:34, 30.11.
17:39, 29.11.
18:41, 28.11.
19:29, 27.11.
23:08, 10.10.
13:55, 29.09.
22:35, 27.09.
20:26, 19.09.
10:16, 09.09.
20:31, 02.09.
14:28, 02.09.
22:01, 23.08.
19:22, 12.08.
13:32, 05.08.
12:51, 05.08.
13:59, 14.07.
21:07, 12.07.
12:07, 02.07.
14:06, 23.06.
11:38, 23.06.
18:20, 21.06.
11:16, 21.05.
21:34, 12.05.
18:12, 11.05.
22:01, 10.05.
20:37, 31.03.
13:30, 30.03.
19:47, 29.03.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy
Testy Paul Ricard Testy Paul RicardTesty Barcelona