F2 v Soči: Novým mistrem je Nyck de Vries
F2 v Soči: Novým mistrem je Nyck de Vries Text a foto: Roman Klemm

Nizozemec Nyck de Vries byl letos nejrychlejším a nejvyrovnanějším jezdcem pole Formule 2. Sobotním vítězstvím v Soči si již tři závody před koncem sezony naprosto zaslouženě zajistil titul mistra. Čtyřiadvacetiletý jezdec týmu ART v této třídě nastoupil již třetím rokem a právě to se mu asi stalo osudným: vlak do Formule 1 mu mezitím ujel. Příští rok nastoupí jako tovární jezdec Mercedesu ve Formuli E.

Sobota: de Vries předčasně mistrem

Stylem šampiona uhájil poleman Nyck de Vries po startu své první místo. Nezávisle na tom, co se pak dělo za ním, si poté bezchybným výkonem dojel pro čtvrté vítězství roku a tím i titul mistra Formule 2. „Vidět při dojezdu do boxů jedničku před sebou, to bylo cool. Měl jsem husí kůži na celém těle!“ to byla první reakce nového mistra.

Za jeho zády se nejprve usadili Latifi a Charouzův jezdec Ilott. Brit ovšem nedokázal držet tempo ostatních a po první neutralizaci se rychle propadal polem. O místech na stupínku vítězů za de Vriesem se rozhodovalo až v závěrečných kolech. Luca Ghiotto zaútočil na Latifiho takovým způsobem, že ztratil na rychlosti a musel před sebe pustit na třetí místo Deletraze. Na Ilotta nakonec zbyly jen dva bodíky za deváté místo, jeho nový kolega Isaakyan skončil jen 18.

Neděle: Záchvěvy Spa...

V den, kdy Juan Manuel Correa při své rozhodující operaci bojoval o přežití a o nohu, měl v Soči domácí Mazepin výhodu pole-position. Tohoto dárečku nejdříve využil dobře a v první zatáčce vedl. V šikaně ovšem byl příliš rychlý a projel ji rovně, stejně tak jako i Aitken a někteří další soupeři. Deletraz se dokonce otočil a následoval chaos podobný katastrofě ve Spa: Aitken s Mazepinem nešli z plynu při návratu na trať a srazili se. Rus pak vrazil s utrženým kolem do Macušity. To poslalo Japonce za vysoké rychlosti kolmo do ochranného valu...

Závod byl přerušen a všichni znovu cítili onu nejistotu a strach jako před měsícem v Belgii. Prostě se opět „vyplatily“ asfaltované záchytné zóny, na kterých se dnes bezohledně závodí dál, jako na samotné trati. O kritickém návratu na trať přímo do ideální stopy soupeřů ani nemluvě. Však se to netrestá ani ve Formuli 1, že Herr Vettel..?

Teprve po delší době se dalo z lehkých úsměvů čekajících jezdců poznat, že jejich kolega Macušita pravděpodobně není vážněji zraněn. S hodinovým zpožděním se startovalo na 15 kol znovu...

Luca Ghiotto se po Tohuwabohu prvního kola ocitl v čele před Ilottem, de Vriesem a Latifim. Hned po letmém re-startu se de Vries posunul před Ilotta. Ghiotto nedokázal soupeřům ujet.

Pět kol před cílem byla vedoucí trojice těsně semknuta a zezadu se k ní blížilo duo DAMSu. Na pořadí se ale již nemělo nic změnit. Callum Ilott dojel třetí a mohl tak poprvé pozdravit svůj tým ze stupínku vítězů. „Problematická“ sezona 2019 (lichotivě řečeno) českého týmu tak skončila alespoň trochu uspokojivě. Matteos Isaakyan opět neměl na více, než na 13. místo.

21:57, 26.11.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy