Norris a Markelov – hrdinové úvodního závodu F2 v Bahrajnu
Norris a Markelov – hrdinové úvodního závodu F2 v Bahrajnu Text a foro: Roman Klemm

Nová vycházející superstar motorsportu Lando Norris vyhrál relativně jasně první závod šampionátu F2 v Šakíru. Za mladým Britem předvedla konkurence senzační závod s nesčetným množstvím předjížděcích manévrů. Při nich vynikl především Arťom Markelov: Rus vystartoval z boxů, přesto dojel 3.! Neúspěšně dopadl debut českého týmu Charouz. Jak slibný Deletraz, tak i bezbarvý Fuoco zůstali bez bodů.

Přesně 50 let po smrti velkého Jima Clarka, který zahynul 7. dubna 1968 při závodě F2 v Hockenheimu, vystartovala Formule 2 s novým monopostem a motorem do sezony 2018. Mnohé naznačuje, že by se nadějný poleman Lando Norris mohl zařadit do dlouhé řady výborných Britů putujících v Clarkových stopách.

Osmnáctiletý pilot týmu Carlin přitom má před očima jasný cíl – a to je kokpit McLarenu F1. Na otázku, zda se mu nejlepším časem kvalifikace splnil velký sen, odpověděl naprosto střízlivě: „Nemá to co dělat se sněním, ale s tvrdou prací celého týmu.“

Na startovní grid se na svého chráněnce přišel podívat i Zak Brown. Šéf McLarenu viděl (společně s liduprázdnými tribunami) výborný start svého juniora: Úřadující mistr Evropy F3 Norris reagoval chladně a do první zatáčky dosprintoval s velkým náskokem. Zato Russell svůj start pokazil a s protáčejícím náhonem ztratil čtyři pozice. Z prvního kola se pole vrátilo v pořadí Norris, Sette Camara, de Vries, Fukuzumi, Albon a Russell. Charouzova jednička Deletraz držel dobrou 7. pozici.

Mnohem hůře se dařilo Merhimu a Markelovovi. Oboum odumřel na gridu motor – problém, kterého se po zkušenostech z testů mnozí obávali.

Ve 2. kole se de Vries posunul na druhé místo a Russell předjel Albona. Hrdinové úvodních kol ovšem byli Norris, který zbytku světa ujížděl o téměř sekundu na kolo, a z boxů startující Arťom Markelov: Jako vždy agresivní Rus byl po pěti kolech již 10.!

Po třetině závodu, tedy po deseti kolech, měl lídr Norris náskok 9 s na druhého de Vriese. Třetí Sette Camara byl sekundu za Nizozemcem. Následujících 11 vozů jelo a bojovalo v pořadí Albon, Russell, Fukuzumi, Deletraz, Markelov, Günther, Boschung, Makino, Ghiotto, Latifi, Gelael a Aitken o každý centimetr de facto ve vzájemném závětří. Motorsport, jaký má být!

V následujících kolech ztrácel především de Vries na rychlosti a přišel o dvě místa. O poločasu se tedy mohl Trevor Carlin těšit z dvojitého vedení svých jezdců Norrise a Sette Camary, zatímco byl Deletraz – následovén Russellem - prvním pilotem, který zavítal k výměně pneumatik do boxů.

Lando Norris fasoval čerstvé obutí po 18 kolech. Stejně tak i zbývající jezdci nejlepší desítky. Do poslední třetiny závodu se pak vrhli v následujícím pořadí: Norris hospodařil s dvanáctisekundovým náskokem na týmového kolegu Sette Camaru, za nimi bojovali o body Russell, Albon, Deletraz, de Vries, Markelov, Gelael, Günther a Latifi. Osm kol před cílem předjel Albon třetího Russella a juniora Mercedesu za sebou rychle nechal i senzační Markelov. Rus se pak ihned vrhl na Anglo Thajce před sebou a převzal od něj krásným manévrem na brzdě 3. místo. O něco dále za nimi vybojoval Boschung ve vnitrošvýcarském duelu 9. místo od Deletraze. Charouzův jezdec poté vypadl z top 10 a český tým zůstal při svém debutu bez bodů.

Závěrečná kola zábavného závodu žila z duelu Sette Camary s Markelovem o druhé místo. Mladý Brazilec nakonec dokázal týmu Carlin těsně zajistit úspěch stylu 1-2. Dobrý 4. dojel Alexander Albon, který si zatím zaplatil pouze tento závod. Zbývající body si rozdělili Russell, de Vries, překvapivý Gelael, Gütnther, Aitken a Boschung. Na Deletraze zbylo po slibném začátku jen 13. místo, druhý Charouzův pilot Fuoco strávil celý závod na chvostu pole a skončil 17.

Facit: Formule 2 vyrazila do nové sezony výborným způsobem a Formule 1 se bude muset hodně snažit, aby předvedla podobně spektakulární show.

13:12, 26.02.
Josef Král - soustředění ve Špindlu 2011 Istanbul, Turecko - neděle - 2.závodIstanbul, Turecko - sobota - 1.závod
Istanbul, Turecko - pátek - tréning Istanbul, Turecko - pátek - kvalifikaceIstanbul, Turecko - čtvrtek - přípravy