Předposlední kolo sezony 2019 v Sepangu

Novinky - Hana Masaryková - 30.10.2019

Poslední z mimoevropských závodů se koná v Malajsii. Opět budou možná překonány některé rekordy. A také se de facto zahajují přípravy na sezonu 2020.’

Marc Márquez získal titul nejlepšího jezdce, Honda získala titul nejlepšího výrobce a dalším cílem je titul nejlepšího týmu pro tým Repsol Honda. O to všechno se postaral Marc Márquez, zatímco jeho týmový kolega Jorge Lorenzo se stále potýká s problémy.

Márquez má šanci překonat rekord všech dob v počtu bodů získaných během jedné sezony  MotoGP.

Dosavadní rekord drží Lorenzo – 383 bodů, získal je během 18 závodů sezony 2010, když jezdil na Yamaze. Márquez má momentálně 375 bodů, které získal v 17 závodech, do konce sezony zbývají ještě dva závody.

Aby Márquezovi tento rekord unikl, musel by udělat netypické chyby a musel by mít pořádnou smůlu vzhledem k tomu, že v průměru letos získal 22 bodů na jeden závod, v tom je zahrnutý nedokončený závod v Austinu v dubnu.

Vzhledem k tomu, že kterýkoli závodník musí prokázat kvalitu bez výkyvů a výkon, kdy je téměř vždy v čele, aby tento rekord překonal, bude to pro Márqueze opravdovým měřítkem při jeho celkové převaze v sezoně 2019. V posledních dvou závodech musí zvýšit svůj počet bodů jen o osm.

Poté, co Márquez vyhrál pět posledních závodů za sebou, je skutečným favoritem pro závod v Sepangu, když má k dispozici silný motocykl RC213V. Na trati v Sepangu jsou dvě dlouhé roviny, zatímco  v rychlých zatáčkách byly letos zřejmě lepší motocykly Yamaha a Suzuki.

Hondě se v tomto desetiletí v Sepangu dařilo – v posledních sedmi letech tu vyhrála pětkrát – dvakrát Márquez a třikrát Dani Pedrosa. Pro Ducati dvakrát získal vítězství Andrea Dovizioso v letech 2016 a 2017.

Pro Ducati bude Sepang poslední jasnou příležitostí pro letošní vítězství, ale horké podnebí a problémy s přilnavostí zatím letos nebyly pro motocykl GP19 zrovna moc ideální.

MotoGP zatím letos nemělo úplně mokrý závod. Pro Sepang jsou typické monzunové deště a předpokládá se typicky proměnlivé počasí, je docela vysoká možnost, že závod bude mokrý. Při poslední mokré Velké ceně Malajsie v roce 2017 dominoval Dovizioso na Ducati, takže bude doufat, že si to po dvou letech zopakuje.

Maverick Vináles na Phillip Islandu bojoval s Márquezem ve stylu všechno nebo nic, bohužel závod nedokončil. Yamaha by mohla dál věřit ve své šance i v Sepangu. Loni ve většině závodu vedl Valentino Rossi, ale nakonec čtyři kola před koncem spadl.

Rossi by si moc rád takovou formu zopakoval. V Austrálii krátce v závodě vedl, ale bylo to předčasné. Nutně potřebuje motivaci před dlouhou a nesmírně důležitou zimní přestávkou.

Od doby, kdy Márquez znovu v Thajsku získal titul mistra světa, je si vědom toho, že zbytek sezony může využít jako přípravu na boj o titul v roce 2020.

Ale vzhledem k tomu, že situace v Japonsku byla trochu neobvyklá a  také specifická charakteristika okruhu na Phillip Islandu a tamější počasí znamenala problémy, Sepang bude první příležitostí, kde je možné jezdit a vážně uvažovat o přípravě na příští sezonu.

Na malajském okruhu se odehrává nesmírně důležitá první zkouška nových motocyklů a také se tam v únoru konají první zimní testy, takže jízdy o tomto víkendu mohou posloužit pro srovnání při zimních testech.

Pravidla MotoGP omezují možnosti testování v sezoně 2020. Zkušenosti s tím má Suzuki, která omylem testovala novou specifikaci motoru na motocyklu Sylvaina Guintoliho během závodního víkendu v Japonsku, Pravděpodobně se teď bude zkoušet experimentální nastavení elektroniky a širší změny parametrů současných motocyklů, tak aby týmy získaly nesmírně důležitá data.

Sepang Racing Team má za  sebou skvělou první sezonu v MotoGP, čeká je první závod v Malajsii v královské třídě. A další úspěch mají na dosah.
Fabio Quartararo se bude snažit zapomenout na Velkou cenu Austrálie, kde získal nějaké ty modřiny. Vede v soutěži nezávislých týmů o 22 bodů před Jackem Millerem. Pokud se mu podaří v Malajsii zvýšit náskok na 25 bodů, zajistí titul nejlepšího jezdce nezávislého týmu jeden závod před koncem.

Výsledky Fabia Quartarara a Franka Morbidelliho znamenají, že tým Petronas Yamaha je v čele soutěže nezávislých týmů, tým vede o 58 bodů před týmem LCR Honda.

Pokud tým Petronas Yamaha nebude mít na tým LCR větší ztrátu než 12 bodů, bude to další důvod pro oslavu při prvním domácím závodě v nejvyšší kategorii závodů Velké ceny. Tento technický kit je překvapením sezony.

Takový úspěch týmu Petronas Yamaha  předpokládal na začátku sezony málokdo. Pro mnohé  bylo velkým překvapením, jaké výkony předvedl nováček Quartararo, ale pomohla těsná spolupráce a továrním týmem Yamahy a také získali zkušené zaměstnance do klíčových pozic, jako je např. manažer týmu Wilco Zeelenberg a Ramon Forcada (hlavní mechanik Morbidelliho). To všechno způsobilo, že přechod týmu do MotoGP byl hladký a úžasný.

Álex Márquez má opět šanci získal titul Moto2

Závod v Austrálii Álexu Márquezovi nevyšel tak docela podle jeho přestav, ale jezdec týmu Marc VDS nemusí podléhat panice, titul mistra světa Moto2 má stále na dosah.

Teoreticky stále ještě mají šanci čtyři jezdci, ale Márquez má náskok 28 bodů před nejbližším soupeřem Thomasem Lüthim. Pokud zůstane jeho náskok větší než 25 bodů a pokud se žádný další soupeř nepřiblíží víc než na 25 bodů, získá Márquez titul jeden závod před koncem sezony.

Márquezovy výsledky na trati Sepangu v Moto2 však zatím nebyly moc skvělé. Dvakrát závod nedokončil a dvakrát dojel jako sedmý. To znamená, že se bude snažit zlepšit svůj dosavadní výkon na malajské trati, než může pomýšlet na oslavu titulu před návratem do rodného Španělska. .

Márquez ve Valencii vyhrál a Honda získala všechny tři titulyMarc Márquez (Repsol Honda) získal 12. vítězství letošní sezony na Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana, Jorge Lorenzo ve svém posledním závodě MotoGP získal body a pomohl tak týmu získat titul. Na pódium se dostali Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a Jack Miller (Pramac Racing).
21:41, 20.11.
21:28, 20.11.
19:37, 19.11.
19:29, 17.11.
18:50, 17.11.
18:44, 17.11.
16:55, 17.11.
16:42, 17.11.