1. závod sezony v Kataru vyhrál Toba, druhý Dalla Porta, třetí Canet; Kornfeil desátý

Kaito Toba (Honda Team Asia) se stal prvním japonským vítězem závodu nejnižší třídy od roku 2007, kdy Tomojoši Kojama zvítězil v závodě 125cc při Velké ceně Katalánska.

Toba startoval z třetí pozice na roštu. Do první zatáčky vjížděl jako první Arón Canet (Sterilgarda Max Racing Team), který startoval z pole position, Toba se zařadil za něho na druhou pozici, za ním jel Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing), který startoval z druhého místa na roštu.

V úvodním kole za nimi došlo k dramatu – v šesté zatáčce došlo k nehodě, jejímiž účastníky byli Jaume Masia (Bester Capital Dubai), Tom Booth-Amos (CIP – Green Power), Ajumu Sasaki (Petronas Sprinta Racing) a Makar Jurčenko (BOE Skull Rider Mugen Race) – ztratili tak možnost bojovat o místa vpředu. Masiá, který už byl zraněný, zamířil do lékařského střediska.

Vpředu se odtrhla skupina jezdců, v níž byli  Canet, Dalla Porta, Albert Arenas (Sama Qatar Angel Nieto Team) a Tony Arbolino (Snipers Team), ale netrvalo dlouho a utvořila se vedoucí skupina o devatenácti jezdcích. Mezi prvním a devatenáctým byl rozdíl pouhých dvou sekund.

O místo v čele bojovalo několik závodníků, měnili si pozice. V šestém kole se do vedení probojoval Toba. Z devatenáctičlenné skupiny potom byla šestnáctičlenná. V šesté zatáčce opět došlo k hromadné havárii, jejímiž účastníky byli Dennis Foggia (SKY Racing Team VR46), Kazuki Masaki (BOE Skull Rider Mugen Race) a Tacuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse).

Suzukiho týmový kolega Niccolo Antonelli se krátce dostal do čela vláčku, když do konce závodu zbývalo deset kol. Potom se před něho dostal Romano Fenati (Snipers Team) – poprvé vedl na trati v Kataru. Do konce zbývalo devět kol.

Jezdci na vedoucí pozici se měnili kolo za kolem. Když do konce zbývalo osm kol, všech patnáct jezdců z vedoucí skupiny stále ještě mělo šanci na vítězství.

Čtyři kola před koncem došlo k důležitému momentu závodu. Fenati zřejmě špatně vyhodnotil upozornění na hranici tratě, které se objevilo na jeho displeji, a vyjel do oblasti nového „trestného kola” vedle šesté zatáčky, takže klesl ze čtvrté pozice na dvanáctou. Nebyl ale ještě pořád úplně vyřazený z boje, protože prvních třináct jezdců se vešlo do necelých dvou sekund. Do konce zbývala tři kola.

Pozice v čele se měnila v každém kole, na hlavní rovině jezdci využívali vzduchového pytle, ale na vjezdu do posledního kola vedl Toba, za ním byli jezdci týmu Leopard Racing. Japonský závodník za to vzal, Dalla Porta a Canet získali malý náskok před následující skupinou a tito tři bojovali o vítězství. Když se blížili k 16. zatáčce, vedl Dalla Porta, ale Toba využil vzduchového pytle a k šachovnicové vlajce dojel jako první. Je prvním šampiónem poháru Idemitsu Asia Talent Cup, který zvítězil v závodě Velké ceny. Dalla Porta se musel spokojit s druhým místem, Canet dojel do cíle jako třetí, získal pro sebe a Maxe Biaggiho pódiové umístění v Kataru.

Marcos Ramirez (Leopard Racing) dojel do cíle jako čtvrtý, Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46) byl pátý – do své první plné sezony v Moto3 odstartoval skvěle. Arenas, který po celý závod bojoval o vítězství, dojel jako šestý před juniorským mistrem světa Moto3 Raúlem Fernándezem (Sama Qatar Angel Nieto Team), rozdíl mezi nimi byl 0,028 s. Vítěz Velké ceny Kataru roku 2016 Antonelli byl osmý, dojel jen o čtyři tisíciny později než Fernández.

Fenati zachránil devátou pozici, i když to původně vypadalo, že by při svém návratu mohl získat umístění na stupních vítězů. První desítku doplnil Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP), na vítěze měl ztrátu necelé sekundy.
Toba byl prvním japonským vítězem závodu Velké ceny od roku 2017, kdy závod Moto2 v Británii vyhrál Takaaki Nakagami.

MotoGP řežba jak cyp (ok)
Vítězem Velké ceny Německa Dalla Porta, druhý Ramírez, třetí CanetLorenzo Dalla Porta (Leopard Racing) zvítězil v závodě na Sachsenringu a dostal se do čela šampionátu. Podařilo se mu odrazit útoky soupeře v boje o titul Aróna Caneta (Sterilgarda Max Racing Team) a konečně získal své první letošní vítězství. Marcos Ramírez v posledním kole odsunul svého týmového kolegu na třetí místo.
18:21, 15.07.
21:44, 07.07.
12:19, 07.07.
21:46, 06.07.
13:53, 06.07.
10:27, 06.07.
18:13, 05.07.
10:33, 05.07.