TT Holandska vyhrál Arbolino, druhý Dalla Porta, třetí Kornfeil

Tony Arbolino (VNE Snipers) se stal prvním závodníkem Moto3, který letos už podruhé zvítězil v závodě. V posledním kole porazil svého krajana Lorenza Dalla Portu (Leopard Racing) jako třetí dojel do cíle český závodník Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP), i když dvě kola před koncem dostal trest „long lap“.

Niccolo Antonelli (SIC58 Squadra Corse) bleskově odstartoval z pole position, Arbolino dobře vyrazil ze třetí pozice a zařadil se na druhé místo. Jeho týmový kolega Romano Fenati výrazně postoupil dopředu, z třináctého místa na startu se dostal na čtvrté.

Vpředu jela skupina 25 závodníků, mezi prvním a pětadvacátým byl rozdíl pouhých tří sekund, vypadalo to na další neuvěřitelný boj typický pro nejnižší třídu. Pozice v první pětce se stále měnily, Arbolino byl trvale mezi jezdci vpředu, přidal se Kaito Toba (Honda Team Asia), byli tam jezdci týmu SIC58 Squadra Corse – Antonelli a Tatsuki Suzuki. Do první pětky se dostal i Dalla Porta.

Ještě 12 kol před koncem jelo pětadvacet závodníků těsně za sebou.

Dramatický konec měly naděje, které měl Jaume Masiá (Bester Capital Dubai), kterému se porouchal motocykl sedm kol před koncem, v následujícím kole spadli čtyři jezdci v 5. zatáčce – Suzuki, Raúl Fernández (Sama Qatar Angel Nieto Team), Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46) a Toba, když se všichni snažili vjet na stejnou část trati. Tím se vytvořila mezera za prvními sedmi závodníky, závod měl pod kontrolou Kornfeil. Vedl o 0,4 s před Dalla Portou, podařilo se jim ostatním ujet, předtím se vzájemně předjížděli. Kornfeil však dvě kola před koncem dostal penalizaci „long lap“ kvůli překročení hranice trati v šikaně Geert Timmer. Projel delší trasu, ale přesto se udržel na třetí pozici, protože předtím měl dostatečný náskok. O vítězství teď bojoval Dalla Porta a Arbolino. Dalla Porta vedl o půl sekundy, ale Arbolino se k němu těsně přiblížil a v posledním kole mezi nimi nebyla žádná mezera. Dalla Porta se držel na první pozici, ale v posledním sektoru Arbolino využil vzduchového pytle, předjel ho po vnitřní straně v 16. zatáčce a závod vyhrál, letos už podruhé. Dalla Porta se musel smířit s tím, že letos už počtvrté dojel do cíle jako druhý.

Kornfeil si vedl skvěle, udržel si třetí pozici a poprvé od závodu v ČR roku 2018 se dostal na stupně vítězů. Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3) dokázal postoupit dopředu po zdržení v polovině závodu a získal čtvrtou pozici. Perfektní jízdu předvedl John McPhee (Petronas Sprinta Racing), po startu z 20. pozice dojel do cíle jako pátý. Za ním se umístil Ai Ogura (Honda Team Asia) a Marcos Ramirez (Leopard Racing), vítěz závodu v Katalánsku. Osmý dojel Antonelli po startu z pole position, v polovině závodu dostal trest „long lap). První desítku doplnili Dennis Foggia (SKY Racing Team VR46) a Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0). Fenati, který zpočátku jel vpředu, dojel do cíle jako jedenáctý, dvanáctý byl Arón Canet (Sterilgarda Max Racing Team)

Binder spadl v 5. zatáčce, když jel ve vedoucí skupině, několik kol před koncem.  Tom Booth-Amos (CIP Green Power) spadl v úvodní fázi závodu, když jel na bodované pozici.

Canet teď vede v šampionátu o sedm bodů před Dalla Portou. Arbolino porušil řadu závodů, v nichž pokaždé vyhrál jiný jezdec. V šampionátu postoupil na čtvrté místo. Další závod je na Sachsenringu o příštím víkendu.