Vítězem TT Holandska Martín před Canetem a Bastianinim. Kornfeil pátý

Jorge Martín (Del Conca Gresini Moto3) je prvním jezdcem Moto3, který vyhrál závod v Assenu po startu z pole position. Do cíle dojel téměř o sedm desetin sekundy před Arónem Canetem (Estrella Galicia 0,0) a Eneou Bastianinim (Leopard Racing), kteří spolu bojovali až do cíle. Martín se teď zase vrátil do čela šampionátu. Marco Bezzecchi (Redox PruestelGP), který dosud vedl, spadl v posledním kole závodu.

Martín perfektně odstartoval z pole position a úspěšně zvládl nájezd do první zatáčky. Za něj se zařadil Bastianini a na třetí místo jeho týmový kolega  Lorenzo Dalla Porta. Nicoló Bulega (Sky Racing Team VR46), který startoval  z první řady, na startu ztratil pozice. Největší postup dopředu předvedl Bezzecchi, který se po startu z desáté pozice do konce 1. kola zařadil na třetí pozici.

Bezzecchi potom zaútočil na Bastianiniho a dostal se na druhou pozici. Potom se zaměřil na Martína, který jel v čele. K nim se přidal Canet, který se snažil snížit ztrátu na vedoucího jezdce. Předjel Martína, jakmile ho dostihl, potom ho následoval i Bezzecchi.

John McPhee (CIP – Green Power) se odtrhl od druhé skupiny a připojil se k těm, kdo bojovali o vítězství. Do konce zbývalo 16 kol a v první skupině bylo pět jezdců, kteří se vzájemně předjížděli.

Dvě kola před koncem vedl Bezzecchi, ale v zatáčce byl dlouhý a Martín ho předjel. Okamžitě se do toho opřel a bleskově si vytvořil půlsekundový náskok. Canet se snažil ho dostihnout. V 9. zatáčce najednou McPhee dostal smyk a spadl. O pódium teď bojovali čtyři jezdci.

Martín měl před sebou volnou trať a na začátku posledního kola vedl téměř o osm desetin. Drama ale ještě neskončilo. Další, komu podjela motorka a skončil na zemi, byl Bezzecchi. Martín přejel cílovou čáru jako první. Nejenže zvítězil, ale dostal se také do čela šampionátu. Canetovi se podařilo udržet za sebou Bastianiniho a do cíle dojel jako druhý.

V druhé skupině, která bojovala o šestou pozici, bylo osm závodníků, všichni těsně za sebou, vzájemně se předjížděli. Po pádech na vedoucích pozicích tato skupina bojovala o čtvrté místo. To nakonec po skvělém výkonu získal nováček  Jaume Masia (Bester Capital Dubai) o pouhou jednu desetinu. Za ním skončil zkušený český závodník Jakub Kornfeil (Redox PruestelGP), který se probojoval z 23. pozice na startu, na niž se dostal kvůli penalizaci.

Dalla Porta porazil Darryna Bindera (Red Bull KTM Ajo) a dojel jako šestý s rozdílem pouze 0,022 s. I tak to byl zatím nejlepší výsledek jihoafrického závodníka v letošní sezoně. Za nimi probíhal další těsný boj o osmé místo. Gabriel Rodrigo (RBA BOE Skull Rider) předjel Fabia Di Giannantonia (Del Conca Gresini Moto3) a Bulegu. Ten nakonec doplnil první desítku – po startu z přední řady. Bývalý juniorský mistr světa CEV Repsol Moto3 tak získal první letošní body.

Marcos Ramirez (Bester Capital Dubai) se dostal mezi dva závodníky týmu Sky Racing VR46 (11. místo). Další juniorský mistr světa Dennis Foggia byl dvanáctý, také získal první letošní body. Poslední bodované pozice obsadili Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse), Albert Arenas (Angel Nieto Team Moto3) a Kaito Toba (Honda Team Asia)

Příštím závodem bude Velká cena Německa na Sachsenringu.