10 věcí, které byste měli vědět před GP Španělska

Závod v Jerezu by měl být napínavý. Kvalifikace byla neuvěřitelně vyrovnaná.

1 - Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) se kvalifikoval na pole position počtvrté během své kariéry ve Velké ceně. Pole position na suché trati získal poprvé od kvalifikace v Brně v roce 2013. Rád by se stal prvním britským jezdcem, který vyhrál závod po startu z pole position, od doby, kdy to dokázal Barry Sheene ve Švédsku roku 1981.

2 – Crutchlow je čtvrtým různým jezdcem, který se letos kvalifikoval na pole position. Čtyři různí jezdci se kvalifikovali na pole position v úvodních čtyřech závodech sezony královské třídy naposledy v roce 2009.

3 – Na druhou pozici na startovním roštu se postaví Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), který loni závod v Jerezu vyhrál po startu z pole position. Dva jezdci Hondy jsou v první řadě poprvé od loňského závodu v Silverstonu. Jezdci Hondy byli na první a druhé pozici na roštu naposledy loni v Jerezu.

4 - Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) se kvalifikoval na třetí pozici, bude to jeho osmý start po sobě z první řady – začalo to loňskou Velkou cenou Japonska. Letos už podruhé je nejlépe umístěným jezdcem Yamahy.

5 – Z prvního místa druhé řady startuje Jorge Lorenzo (Ducati Team). Je to jeho nejlepší kvalifikační výsledek od loňského závodu ve Valencii, kde byl také čtvrtý. Loni se v Jerezu poprvé dostal na pódium jako závodník Ducati.

6 – Pátou pozici na startovním roštu získal  Marc Márquez (Repsol Honda Team). Poprvé se v Jerezu kvalifikoval mimo první řadu od svého přechodu do třídy MotoGP v roce 2013.

7 – Nejlépe umístěným jezdcem Suzuki je Álex Rins (Team Suzuki Ecstar). Rád by pro Suzuki získal její třetí pódiové umístění v řadě, naposledy se to stalo v roce 2008.

8 – Z prvního místa třetí řady startuje Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar). Rád by poprvé získal dvě pódia za sebou v královské třídě.

9 – Vedoucí jezdec šampionátu  Andrea Dovizioso (Ducati Team) startuje z osmé pozice na roštu podruhé za sebou. Jerez je jedním ze dvou okruhů v současném kalendáři, kde se v MotoGP nedostal na pódium. Ten druhý je Buriram, který je v kalendáři letos poprvé.

10 - Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) je nejúspěšnějším jezdcem na okruhu v Jerezu. Vyhrál tu devět závodů Velké ceny. Startuje z 10. pozice. Je to jeho nejhorší kvalifikační výsledek na této trati od roku 2012, kdy startoval z 13. místa.

Márquez vítězem Velké ceny Aragonie, druhý Dovizioso, třetí IannoneMarc Márquez (Repsol Honda Team) znovu potvrdil svou autoritu, když v zuřivém boji, který trval po celý závod, zvítězil na Andreou Doviziosem (Ducati Team). Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar) získal pro Suzuki první pódium v Aragonii. Jorge Lorenzo (Ducati Team), který startoval z pole position, havaroval v první zatáčce úvodního kola.
20:50, 23.09.
18:07, 23.09.
18:03, 23.09.
14:57, 23.09.
23:44, 22.09.
23:27, 22.09.
22:35, 22.09.
22:20, 22.09.