Aragonie: Márquez získal pole position, ale Viňáles a Quartararo mu nic nedarují

Marc Márquez (Repsol Honda Team) při kvalifikaci ukázal, že má v plánu další vítězství na trati Motorland Aragón. V sobotu odpoledne zajel nejlepší čas a získal pole position. Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) byl o 0,327 s pomalejší a poslední místo v první řadě získal Maverick Viñáles (Monster Energy Yamaha MotoGP)

Předpovídaný déšť nepřišel a jezdci mohli v klidu pracovat na získání co nejlepších časů. Jako první se do čela tabulky časů dostal Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT), který postoupil z první kvalifikace, zajel čas 1 min 48,495 s. Brzy ho ale předstihl Jack Miller (Pramac Racing), zajel čas o tři desetiny lepší. Márquezovo první rychlé kolo bylo o jednu desetinu za Millerovým časem, pak se do čela tabulky dostal Viñáles, byl o 0,034 před Millerem.

Márquezovo druhé kolo bylo skvělé, po třetí části trati byl o šest desetin rychlejší než Viñáles. Quartararo dokončil kolo jen několik metrů před Márquezem, dostal se do vedení, ale Márquez ho okamžitě odsunul na druhou pozici, když zajel čas 1 min 47,050 s. Aleix Espargaró Aprilia Racing Team Gresini v té době zajel čas, který stačil na pátou pozici. Do druhé kvalifikace se z první dostal i jeho týmový kolega Andrea Iannone – Aprilia měla poprvé oba jezdce v Q2.

Závodníci vyjeli na druhou sérii kol a Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) postoupil z desátého místa na páté, když zajel solidní kolo. Viñáles se pak dostal na druhou pozici, ale na Márqueze ztrácel čtyři desetiny. Márquez ještě trochu zlepšil svůj čas, dostal se na 1 min 47,009 s. Do konce kvalifikace zbývala necelá minuta a Quartararo ještě nevyjel.

Skvělý nováček zahájil své poslední rychlé kolo a po prvním úseku trati byl o více než desetinu lepší než Márquez. Po druhé části to byla asi desetina a ve třetí části na tom byl stejně jako Márquez. Následovala dlouhá rovina a rychlá levotočivá zatáčka – to je část trati, která Yamaze o tomto víkendu nesvědčí. Když dojel do cíle, měl na Márqueze ztrátu tří desetin a Márquez získal pole position. Quartararův čas ale stačil na druhé místo, na třetí odsunul Viñálese na tovární Yamaze.

Miller byl v prozatímní přední řadě, než Quartararo zajel poslední kolo. V sobotu byl zdaleka nejlepším jezdcem Ducati, stejně jako v pátek. Espargarův čas 1 min 47,733 s původně stačil na první řadu, ale potom ho Miller a Quartararo odsunuli na pátou pozici. Start z prostřední části druhé řady je i tak zatím nejlepší startovní pozicí letošní sezony. Rossiho čas stačil na šesté místo.

Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) bude startovat z prvního místa třetí řady, za ním odstartuje Morbidelli a Joan Mir (Team Suzuki Ecstar), první desítku doplil Andrea Dovizioso (Ducati Team).

Iannone se postaví na 11. pozici. Pol Espargaró, který by měl startovat z 12. místa, bohužel o zbytek své domácí Velké ceny přijde – při nehodě ve čtvrtém tréninku si zlomil levé zápěstí.

Álex Rins (Team Suzuki Ecstar) se tak posune ze 13. pozice na 12.

Viňáles si vynahradil nehodu na Phillip Islandu – v Sepangu vyhrálMaverick Viñáles předvedl při Velké ceně Malajsie skvělý výkon a získal druhé letošní vítězství. Jako druhý dojel Marc Márquez po startu z 11. pozice, Andrea Dovizioso získal třetí místo po souboji s Valentinem Rossim.
22:05, 12.11.
20:53, 09.11.
20:18, 09.11.
21:19, 06.11.
13:48, 03.11.
11:51, 03.11.
11:14, 02.11.
10:29, 02.11.