Během 3. dne testů v Sepangu dominoval Lorenzo, zajel rekordní čas

Jorge Lorenzo překonal všechny své soupeře, když při třetím dnu testů v Sepangu zajel vůbec nejrychlejší kolo, jaké kdy zajel motocyklový závodník na malajském okruhu, jeho nejlepší čas byl 1 min 58,830 s. Jeho nejbližším soupeřem byl Dani Pedrosa, ten byl nejrychlejším jezdcem prvního dne. Pedrosa byl jen o jeden a půl desetiny sekundy pomalejší než Lorenzo. Pedrosa je také držitelem rekordního času na získání pole position. Třetí čas zajel Cal Crutchlow, byl jen o půl desetiny sekundy za Pedrosou.

Den proběhl většinou bez deště, který předtím do určité míry ovlivnil nedělní a pondělní jízdy. Lorenzo zajel celkem 48 kol, svým 21. kolem se dostal do čela tabulky časů. Předtím sice spadl, ale v jízdách pokračoval a zajel svůj nejlepší čas. Jeho čas nebude započítán jako oficiální rekord, protože nejde o závodní víkend, ale jen o testování, ale je to nejrychlejší čas, kterého dosáhl jezdec na motocyklu na této trati. Předtím zajel nejlepší čas Marc Márquez při testech roku 2015.

Pedrosa najezdil 58 kol, svůj nejlepší čas zajel v devátém kole, do překonání hranice 1 min 58 s mu chybělo jen 9 tisícin sekundy. Byl nejrychlejším jezdcem Hondy při těchto testech. Pracoval s jedním motocyklem vybaveným novou aerodynamickou kapotáží a jedním, který ji neměl, zatímco Marc Márquez se rozhodl používat třetí den motocykl bez aerodynamické kapotáže. Uvedl, že tato inovace vyžaduje větší změny v nastavení, aby mohla být řádně vyhodnocena. Den zakončil sedmým místem v tabulce. Najezdil 75 kol, jeho nejlepší čas byl 1 min 59,382 s. Rozhodl se, že bude pracovat na motocyklu a nebude se pokoušet o super rychlý čas.

Také Crutchlow najezdil velký počet kol – celkem 65. Andrea Dovizioso během testů také spadl, ale vyvázl bez zranění. Poslední den testů zakončil čtvrtým místem, byl jen o něco přes desetinu za Crutchlowem. Najezdil 51 kol. Za ním se po dalším dobrém výkonu umístil Jack Miller, který také jezdí na Ducati, v týmu Alma Pramac Racing. Na Ducati přešel z Hondy a dokázal, že jeho adaptace probíhá rychle, najezdil 36 kol a nejlepší čas byl 1 min 59,346 s, i když byl prvním z jezdců, kteří během posledního dnes spadli.

Álex Rins na Suzuki byl prvním jezdcem, který přerušil řadu jezdců Ducati a Hondy – byl šestý, na Millera měl ztrátu pouhých dvou tisícin. Rins měl během sezony 2017 problémy v důsledku zranění a do své druhé sezony vstoupil dobře. V úterý najezdil 50 kol. Jeho týmový kolega Andrea Iannone měl při těchto testech řadu problémů s technikou. V tabulce byl dvanáctý, ale podařilo se mu najezdit 62 kol.

Nejlepším jezdcem na Yamaze byl Valentino Rossi na osmém místě, svůj čas zlepšil ke konci testů. Jeho nejlepší čas byl 1 min 59,449 a zajel ho v 52. kole ze čtyřiapadesáti. V posledních minutách předstihl Johanna Zarka z týmu Monster Yamaha Tech 3. Rossi byl nejrychlejším jezdcem druhého dne. Jeho týmový kolega Maverick Viñáles byl osmnáctý, ale díky svému předcházejícím času byl celkově na šestém místě. Oba jezdci Yamahy měli na trati nový aerodynamický kit. Ten si v úterý vyzkoušel i Zarco.

Danilo Petrucci na druhé Ducati týmu Pramac byl desátý, byl o 0,017 s pomalejší než Zarco. Byl čtvrtým jezdcem nezávislého týmu, který se dostal do první desítky. Za ním se umístil další jezdec nezávislého týmu, Tito Rabat (Reale Avintia Racing). Rabat během třetího dne spadl, ale nezranil se. Najezdil 35 kol a byl jen o 0,019 kol pomalejší než Petrucci. Střední část pole jezdců byla neuvěřitelně vyrovnaná. Za Rabatem následoval Álvaro Bautista z dalšího nezávislého týmu, týmu Ángela Nieta, na 15. místě.

Aleix Espargaró byl nejlepším jezdcem Aprilie, v tabulce byl 13., svůj nejlepší čas zajel při posledním výjezdu. Byl posledním jezdcem, který zajel čas něco přes 1 min 59 s. Jedním z cílů Aprilie bylo zvýšení výkonu a potvrzení toho, o co se snažili během zimního období. Scott Redding pokračoval v adaptaci na Aprilii, najezdil 56 kol.

Nejrychlejším jezdcem továrního týmu KTM byl testovací jezdec Mika Kallio (čas 2 min 00,464 s). KTM poprvé použila nový aerodynamický kit. Bradley Smith zajel čas 2 min 00,969 s. Pol Espargaró po včerejší velké nehodě netestoval. Nemá žádnou zlomeninu, ale je pohmožděný.

Nejrychlejším nováčkem třetího dne byl Takaaki Nakagami. V kombinované tabulce časů byl čtrnáctý, zajel čas 2 min 00,71 s. Úřadující mistr světa Moto2 Franco Morbidelli byl asi o půl sekundy pomalejší, byl druhým nejrychlejším nováčkem na trati.  Byl ale o 0,021 s rychlejší než Viñáles. Xavier Siméon byl o další tři desetiny pomalejší, Tom Lüthi byl posledním z nováčků. Je to ale jeho první testování ne jeho novém motocyklu, protože testy po finále ve Valencii kvůli zranění vynechal. Spadl ve čtvrté zatáčce, ale byl to pomalý pád. Znovu nasedl na motocykl a pokračoval.

Další test čeká jezdce MotoGP co nevidět – poprvé si vyzkouší okruh v thajském Burriramu. Testy začínají 16. února.

Zdroj: motogp.com

Velkou cenu Francie vyhrál Márquez, druhý Petrucci, třetí RossiMarc Márquez získal rekordní vítězství ve Velké ceně Francie. Vyrovnal rekord Caseyho Stonera – 38 vítězství v královské třídě. Překonal počet vítězství, která získal Mike Hailwood. Danilo Petrucci získal skvělé druhé místo – první pódium letošní sezony, po startu z první řady. Valentino Rossi se po několika nepříliš úspěšných závodech vrátil na stupně vítězů.
23:26, 20.05.
20:21, 20.05.
11:33, 20.05.
22:48, 19.05.
20:52, 19.05.
16:05, 19.05.
14:15, 19.05.
12:36, 19.05.