Kvalifikaci v Assenu vyhrál Márquez, druhý Crutchlow, třetí Rossi

Z prvního místa na roštu odstartuje úřadující mistr světa Marc Márquez (Repsol Honda Team) – na tomto okruhu poprvé v královské třídě a teprve podruhé v letošní sezoně. Je to jeho 75. pole position celkově. Pole jezdců bylo neuvěřitelně vyrovnané. Mezi prvním a desátým jezdcem je rozdíl pouze 0,376 s. Největší mezera mezi dvěma jezdci je pouze 0,063 s. Závod bude zase určitě napínavý. Z druhé pozice odstartuje Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) jako první z jezdců satelitních týmů. První řadu doplní Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP).

Šílený boj o pole position nastal v posledních třiceti sekundách, pořadí se neustále měnilo. Nejdřív se zdálo, že náskok budou mít Jorge Lorenzo (Ducati Team) a Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar), dokud své poslední rychlé kolo nezajela většina závodníků.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) startuje z prvního místa druhé řady a na pole position má ztrátu pouze 0,079 s. Vedle něj bude startovat Álex Rins (Team Suzuki Ecstar), který postoupil z první kvalifikace. Maverick Viñáles (Movistar Yamaha MotoGP), který byl v pátek nejrychlejším jezdcem, startuje ze šestého místa, na Márqueze ztrácí dvě desetiny sekundy. Bude doufat, že se mu start podaří lépe než v Barceloně.

Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) pokračoval v solidním víkendu. Automaticky se dostal do druhé kvalifikace a vybojoval sedmou pozici. Mezi prvními sedmi jsou motocykly pěti výrobců. Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3), který byl nejrychlejší v první kvalifikaci, se svým posledním pokusem dostal do středu třetí řady před Iannona, který klesl v posledních několika sekundách kvalifikace.

Jiní závodníci odsunuli dozadu také Jorge Lorenza, který startuje z desáté pozice, i když byl zpočátku nejrychlejší. Na pole position ztrácí necelé čtyři desetiny sekundy. Bude se snažit o další bleskový start.

Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) startuje z 13. pozice jak nejlepší z nováčků. Franco Morbidelli (EG 0,0 Marc VDS), který zatím vedl v boji o titul Nováček roku, se závodu nezúčastní kvůli drobné zlomenině na levé ruce.

Výsledky 2. kvalifikace

P. Jezdec # Tým Motocykl Km/h Čas Ztráta na 1./předch.
1. Marc Márquez 93 Repsol Honda Team Honda 313,6 1:32,791 -
2. Cal Crutchlow 35 LCR Honda CASTROL Honda 314,9 1:32,832 0,041 / 0,041
3. Valentino Rossi 46 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 309,1 1:32,850 0,059 / 0,018
4. Andrea Dovizioso 4 Ducati Team Ducati 315,5 1:32,870 0,079 / 0,020
5. Álex Rins 42 Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 311,8 1:32,933 0,142 / 0,063
6. Maverick Viñáles 25 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 314,1 1:32,984 0,193 / 0,051
7. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 311,5 1:33,029 0,238 / 0,045

6. Jack Miller 43 Alma Pramac Racing Ducati 310,6 1:33,672 0,094 / 0,006
7. Scott Redding 45 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 310,3 1:33,995 0,417 / 0,323
8. Dani Pedrosa 26 Repsol Honda Team Honda 313,3 1:34,125 0,547 / 0,130
9. Karel Abraham 17 Angel Nieto Team Ducati 309,8 1:34,145 0,567 / 0,020
10. Bradley Smith 38 Red Bull KTM Factory Racing KTM 308,6 1:34,149 0,571 / 0,004
11. Pol Espargaró 44 Red Bull KTM Factory Racing KTM 314 1:34,268 0,690 / 0,119
12. Thomas Lüthi 12 EG 0,0 Marc VDS Honda 306,6 1:35,192 1,614 / 0,924
13. Xavier Siméon 10 Reale Avintia Racing Ducati 307,6 1:35,646 2,068 / 0,454

TT Holandska vyhrál Márquez, druhý Rins, třetí ViňálesJako vítěz dojel nakonec do cíle Marc Márquez (Repsol Honda Team). Byla to 70. návštěva motocyklového mistrovství světa na okruhu v Assenu. O vítězství bojovalo celkem osm jezdců a během závodu se předjeli více než stokrát.
22:50, 15.07.
15:21, 15.07.
15:15, 15.07.
21:00, 14.07.
20:48, 14.07.
15:30, 14.07.
15:23, 14.07.
15:15, 14.07.