Malajsie: V kvalifikaci nejrychlejší Márquez, ale z 1. místa startuje Zarco

Marc Márquez (Repsol Honda Team) získal 80. pole position, když perfektně zvládl mokrou trať při druhé kvalifikaci na Shell Malaysia Motorcycle Grand Prix. Zajel čas 2 min 12,161 s a porazil Johanna Zarka (Monster Yamaha Tech 3) o více než půl sekundy. Třetím nejrychlejším jezdcem byl Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP)

Márquez se hned svým prvním kolem dostal do čela kvalifikace časem 2 min 13,641 s, za ním následoval Jack Miller (Alma Pramac Racing), který vyjel na trať hned za ním, byl jen o 0,027 s pomalejší. Také Andrea Iannone (Team Suzuki Ecstar) byl po prvním kole jen nepatrně pomalejší, první trojici od sebe dělil jen čas 0,051 s.

Márquez potom zajel rychlé druhé kolo, laťku posunul ještě výš – jeho čas 2 min 12,161 s byl dokonce o 1,264 s rychlejší než čas Danila Petrucciho(Alma Pramac Racing). Ve čtvrté zatáčce ztratil předek, což se mu už o tomto víkendu několikrát stalo, ale tentokrát se mu to nepodařilo zachránit. Spadl poté, co zajel zatím nejrychlejší první sektor. Vrátil se ale z depa, když do konce kvalifikace zbývalo něco přes tři minuty.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) zajel rychlé kolo, ale stále ještě byl o sekundu pomalejší než Márquez. Potom při svém rychlém kole spadl v 9. zatáčce. Iannone získal prozatímní druhou pozici, ale pořád mu do Márquezova času chybělo 0,936 s. Potom se na druhou pozici dostal Zarco, snížil ztrátu na osm desetin. Pak ho přestihl Rossi a dostal se na druhé místo.

Nakonec se nikdo nedokázal přiblížit Márquezovu času. Zarco sice zajel svoje nejlepší kolo a znovu se dostal na druhou pozici před Rossiho, ale stále ještě byl o 0,548 s pomalejší než sedminásobný mistr světa. Jediným dalším jezdcem, který zajel čas o necelou sekundu za Márquezem byl Iannone.

Dovi se po nehodě při druhé kvalifikaci musel spokojit s pátou pozicí a Miller zajel při posledním kole svůj nejlepší čas a umístil se na šesté pozici v tabulce, za ním se umístil jeho týmový kolega Petrucci. Álex Rins (Team Suzuki Ecstar), který byl v pátek nejrychlejší, startuje z osmé pozice před Álvarem Bautistou (Ángel Nieto Team), který postoupil z první kvalifikace do druhé.

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), který vyhrál mokrý závod v Sepangu v roce 2012, startuje z 10. pozice před Maverickem Viñálesem (Movistar Yamaha MotoGP), nejrychlejším jezdcem volného tréninku. Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), který byl postoupil z první kvalifikace, ve 2. kvalifikaci spadl ve čtvrté zatáčce, takže startuje z 12. pozice.

Poté, co Márquez dostal trest v podobě ztráty šesti míst na startovním roštu, bude startovat ze sedmé pozice. Zarco tak odstartuje z prvního místa a všichni jezdci až po sedmou pozici (Petrucci) se posunou o jedno místo dopředu.

Časový rozpis nedělních závodů byl změněn, tak aby se zvýšila šance na suchý závod.

Výsledky 2. kvalifikace

P. Jezdec # Tým Motocykl Km/h Čas Ztráta na 1./předch.
1. Marc Márquez 93 Repsol Honda Team Honda 308,3 2:12,161 -
2. Johann Zarco 5 Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 297,6 2:12,709 0,548 / 0,548
3. Valentino Rossi 46 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 294,3 2:13,009 0,848 / 0,300
10. Dani Pedrosa 26 Repsol Honda Team Honda 290,5 2:14,443 2,282 / 0,258
11. Maverick Viñáles 25 Movistar Yamaha MotoGP Yamaha 293,3 2:14,856 2,695 / 0,413
12. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 303,6 2:15,340 3,179 / 0,484

Výsledky 1. kvalifikace

1. Álvaro Bautista 19 Angel Nieto Team Ducati 297,9 2:13,311 -
2. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 303 2:13,335 0,024 / 0,024
3. Scott Redding 45 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 290,2 2:13,786 0,475 / 0,451
4. Michele Pirro 51 Ducati Team Ducati 291,5 2:13,823 0,512 / 0,037
5. Xavier Siméon 10 Reale Avintia Racing Ducati 291,3 2:13,971 0,660 / 0,148
6. Pol Espargaró 44 Red Bull KTM Factory Racing KTM 279 2:14,132 0,821 / 0,161
7. Bradley Smith 38 Red Bull KTM Factory Racing KTM 287,1 2:14,332 1,021 / 0,200
- Jordi Torres 81 Reale Avintia Racing Ducati - - -

Velkou cenu Malajsie vyhrál Márquez před Rinsem a ZarkemMarc Márquez (Repsol Honda Team) získal v Malajsii 70. vítězství své kariéry. Zdálo se, že diváci uvidí ostrý boj Márqueze a Valentina Rossiho (Movistar Yamaha MotoGP), ale závod skončil pro Rossiho katastrofálně, nehodou. Pódium v Sepangu doplnili Álex Rins (Team Suzuki Ecstar) a Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3).
21:44, 18.11.
21:18, 18.11.
15:57, 18.11.
20:50, 17.11.
15:03, 17.11.
14:17, 17.11.
13:18, 17.11.
20:29, 16.11.