Pole position pro TT Holandska získal Quartararo před Viňálesem a Rinsem

Senzační nováček Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) se stal nejmladším jezdcem, který získal dvakrát po sobě pole position v královské třídě. Byl nejrychlejším jezdcem v kvalifikaci před závodem Motul TT Assen. Zajel nový rekord na kolo – 1 min 32,017 s. Z první řady bude startovat také Maverick Viñáles (Monster Energy Yamaha MotoGP) a Álex Rins (Team Suzuki Ecstar), který postoupil z první kvalifikace.

Jako první zajel během dvacetiminutové druhé kvalifikace rychlý čas Marc Márquez (Repsol Honda Team), ale Suzuki mu byla v patách. Rins při svém  rychlém kole zajel nový rekord – 1 min 32,857 s, byl téměř o čtyři desetiny rychlejší než Márquez. Potom zajel rychlé kolo Quartararo, při prvním pokusu byl o 0,274 s pomalejší než Rins. Potom se do vedení opět dostal Márquez.

Potom opět zrychlili jezdci Yamahy - Quartararo a Viñáles. Když jezdci zamířili do depa pro nové pneumatiky, byl na prvním místě Rins, Quartararo na něho měl ztrátu 0,053 s, Viñáles  byl o 0,194 s pomalejší, na třetím místě.

Viñáles pak zajel skvělý čas, byl o tři desetiny rychlejší než Rins. Márquez vyjel podruhé, ale v první zatáčce opět předvedl své neuvěřitelné reflexy, když na poslední chvíli zabránil pádu. Potom vyjel Quartararo a v polovině kola byl o dvě desetiny před Viñálesem. Skvěle zajel i v posledním sektoru, svůj čas z prvního tréninku zlepšil o 0,140 s. Márquez už nedokázal své soupeře překonat, startovat bude ze čtvrté pozice. Letos poprvé bude startovat mimo první řadu. Rins zajel třetí čas – je to nejlepší výsledek kvalifikace Suzuki od loňského závodního víkendu ve Valencii, kde startoval z druhé pozice.

Joan Mir (Team Suzuki Ecstar) bude startovat z páté pozice – je to jeho nejlepší výsledek v kvalifikaci MotoGP.

Pol Espargaró, který postoupil z první kvalifikace, startuje z 12. místa. Po pádu při testech v Barceloně si léčí zranění pravého zápěstí.

Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) měl o výsledku kvalifikace jistě jiné představy. Bohužel nepostoupil z první kvalifikace do druhé, startovat bude z 14. místa.

Johann Zarco (Red Bull KTM Factory Racing) spadl v 5. zatáčce při první kvalifikaci, nezranil se.

Výsledky 2. kvalifikace

P. Jezdec # Tým Motocykl Km/h Čas Ztráta na 1./předch.
1. Fabio Quartararo 20 Petronas Yamaha SRT Yamaha 305,0 1:32,017 -
2. Maverick Viñáles 12 Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 309,0 1:32,157 0,140 / 0,140
11. Andrea Dovizioso 4 Ducati Team Ducati 314,1 1:33,692 1,675 / 0,369
12. Pol Espargaró 44 Red Bull KTM Factory Racing KTM 310,2 1:33,762 1,745 / 0,070

Výsledky 1. kvalifikace
1. Álex Rins 42 Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 309,2 1:32,710 -
3. Francesco Bagnaia 63 Pramac Racing Ducati 309,1 1:33,221 0,511 / 0,051
4. Valentino Rossi 46 Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 305,9 1:33,466 0,756 / 0,245
5. Aleix Espargaró 41 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 308,6 1:33,547 0,837 / 0,081
6. Karel Abraham 17 Reale Avintia Racing Ducati 309,7 1:33,583 0,873 / 0,036
7. Miguel Oliveira 88 Red Bull KTM Tech 3 KTM 306,4 1:33,706 0,996 / 0,123
8. Johann Zarco 5 Red Bull KTM Factory Racing KTM 306,6 1:33,776 1,066 / 0,070
9. Hafizh Syahrin 55 Red Bull KTM Tech 3 KTM 307,9 1:33,869 1,159 / 0,093
10. Andrea Iannone 29 Aprilia Racing Team Gresini Aprilia 304,9 1:33,960 1,250 / 0,091
11. Esteve Rabat 53 Reale Avintia Racing Ducati 307,3 1:34,580 1,870 / 0,620

Márquez ve Valencii vyhrál a Honda získala všechny tři titulyMarc Márquez (Repsol Honda) získal 12. vítězství letošní sezony na Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana, Jorge Lorenzo ve svém posledním závodě MotoGP získal body a pomohl tak týmu získat titul. Na pódium se dostali Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a Jack Miller (Pramac Racing).
22:40, 26.11.
22:13, 26.11.
22:03, 26.11.
22:18, 24.11.
21:14, 24.11.
18:38, 21.11.
21:41, 20.11.
21:28, 20.11.