Světový pohár FIM Enel MotoE, nová závodní třída roku 2019

Novinky - Hana Masaryková - 23.11.2018

Italská firma Energica Motor Company předvedla začátkem listopadu v Římě nový sportovní motocykl Ego Corsa, upravený pro závodění. Tato firma byla vybrána jako jediný výrobce pro novou závodní sérii FIM Enel MotoE, která zahájí v příští sezoně.

Na zeměkouli je v současné době víc než miliarda motocyklů s elektrickým pohonem. Předpokládá se, že během příštích tří let by jejich počet mohl stoupnout na tři miliardy.

Doporučená délka závodů je deset kol. Získané zkušenosti budou použity na zlepšení výkonu, ne na prodlužení závodů. Závody by měly trvat asi 15 minut.

V roce 2019 se bude konat pět kol na evropských tratích, které jsou v kalendáři MotoGP. Předpokládá se, že v budoucnosti by měly závody probíhat i mimo Evropu.

Tréninky se budou konat v pátek, kvalifikace v sobotu a závody v neděli.
Závodit bude celkem 18 motocyklů. Každý ze sedmi nezávislých týmů MotoGP dostane dva motocykly. Čtyři motocykly budou poskytnuty týmům Moto2 a Moto3, které se rozhodnout do této série vstoupit.

Smlouvy se závodníky uzavřou týmy a požadavkem bude, aby jezdci měli dostatečné zkušenosti s motocyklovými závody.

Zvuk elektrických motocyklů je jiný než u klasických, jsou tišší, ale zase bude slyšet zvuky, které jsou jinak přehlušeny řvoucím motorem.

Jediným dodavatelem pneumatik bude firma Michelin.

Nová třída má za sebou první den třídenních testů v Jerezu.

Nejrychlejším jezdcem prvního dne byl finský závodník Niki Tuuli z týmu Ajo Motorsport MotoE, zajel čas 1 min 51,721 s. Druhý nejrychlejší byl Eric Granado (Esponsorama Racing), vítěz evropského šampionátu Moto2. Třetí byl bývalý závodník Velké ceny Randy de Puniet (LCR E-Team)

Na dalších místech skončili: Bradley Smith (One Energy Racing) a Alex De Angelis (Alma Pramac Racing). Sete Gibernau (Pons Racing), jehož návrat k závodění se s napětím očekával, zajel devátý čas.

Snad už není Apríl 9-I
Velkou cenu Malajsie vyhrál Márquez před Rinsem a ZarkemMarc Márquez (Repsol Honda Team) získal v Malajsii 70. vítězství své kariéry. Zdálo se, že diváci uvidí ostrý boj Márqueze a Valentina Rossiho (Movistar Yamaha MotoGP), ale závod skončil pro Rossiho katastrofálně, nehodou. Pódium v Sepangu doplnili Álex Rins (Team Suzuki Ecstar) a Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3).
20:52, 17.12.
21:57, 16.12.
16:28, 15.12.
22:55, 12.12.
21:37, 10.12.
22:42, 02.12.
22:28, 28.11.
21:30, 23.11.