Úřadující mistr světa a nováček bojovali v Misanu až do cíle

Marc Márquez (Repsol Honda Team) byl vítězem Velké ceny San Marina. Mistr světa sváděl těsný souboj s nováčkem Fabiem Quartararem (Petronas Yamaha SRT), boj o vítězství pokračoval až do posledního kola. Pódium doplnil Maverick Viñáles (Monster Energy Yamaha MotoGP), na Márqueze měl ztrátu 1,6 s.

Viñáles startoval z pole position a jako první vjížděl do první zatáčky. Quartararo se z třetí pozice na startu dostal na druhé místo. Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) po startu z druhého místa na roštu ztratil pozice. Na třetí místo se dostal Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT). Márquez odstartoval pomaleji, takže se potom musel víc snažit. V osmé zatáčce ale předjel Morbidelliho a dostal se na třetí pozici. Trojice, která byla na prvních místech po celý víkend, vedla už v prvním kole.

A ti tři se brzy začali vzdalovat. Už v druhém kole měli před Morbidellim náskok 0,7 s. V čele jel Viñáles, ale to nemělo trvat dlouho.

Quartararo jel těsně za ním. Na výjezdu předjel Viñálese po vnitřní straně a dostal se do vedení. Márquez nemarnil čas, ve třetím kole zajel nejrychlejší kolo závodu, zatímco Quartararo se začal vzdalovat. Když to Márquez viděl, v 10. zatáčce čtvrtého kola předjel Viñálese vnitřkem a zaměřil se na Yamahu před sebou. Viñáles na třetí pozici nedokázal jet stejně rychle. Espargaró se snažil bojovat s Álexem Rinsem (Team Suzuki Ecstar), Valentinem Rossim (Monster Energy Yamaha MotoGP) a Andreou Doviziosem (Ducati Team), který je v šampionátu na druhém místě.

Quartararo jel v čele, měl náskok 0,8 s, zatímco Viñáles v šestém kole kles až na vzdálenost 1,5 s. Quartararův náskok přes půl sekundy však dlouho nevydržel. Márquez se přibližoval. Viñálesova ztráta se zvýšila skoro na tři sekundy.

Rins, který bojoval o šestou pozici, brzy dostal trest v podobě dlouhého kola, poté co se mu konečně podařilo předjet Espargarovu KTM. Ale to mu nakonec nevadilo,protože ve čtvrté zatáčce spadl. Rossi jel těsně za Morbidellim. Quartararo jel bezchybně, vůbec nebylo vidět, že je pod tlakem sedminásobného mistra světa, mezera se udržovala na dvou desetinách sekundy.

Kola ubývala a stále se nic neměnilo. Márquez jel tvrdě na brzdách na vjezdu do 10. zatáčky, ale ‘El Diablo’ úžasně zvedal motorku na vjezdu do rovného úseku. Mezi Quartararem a Márquezem nebyla prakticky žádná mezera a Viñáles začal trochu snižovat svou ztrátu na vedoucí dvojici. Deset kol před koncem stále žádná změna. Žádný náznak, že by se Márquez pokusil předjet, Quartararo jel bezchybně.

Kolo za kolem byla jízda naprosto vyrovnaná, Viñáles snížil ztrátu na dvě sekundy. Ve vzduchu bylo cítit, že se něco musí stát, když vjížděli do posledních pěti kol. Nakonec přišel Márquezův útok až v posledním kole.

Na začátku roviny start-cíl Márquez zaútočil na Quartarara a na vjezdu do 1. zatáčky vedl. Quartararo však dobře vyjel z druhé a třetí zatáčky, když vjížděli do 4. zatáčky, byl zase v čele. Ale rovina a 8. zatáčka poskytly Márquezovi skvělou příležitost. Brzdil pozdě, od jezdecké boty se mu kouřilo, nějak se mu podařilo zastavit na vjezdu do levotočivé zatáčky a opět se dostal do čela. V 10. zatáčce nebyla na předjíždění šance, ale Quartararo dobře projel 11. a 12. zatáčku a byl těsně za Márquezem, když se blížila úzká levotočivá zatáčka číslo 14. Márquez jel defenzivně, ve středu zatáčky byl pomalý. Quartararo se pokusil předjet, ale neměl kudy, málem narazil do Márquezova zadního kola.

Quartararo musel přibrzdit a to znamenalo, že hra je u konce. Po dvou druhých pozicích v posledních závodech Márquez opět zvítězil. Překonal v počtu vítězných závodů Velké ceny rekord Mika Hailwooda – na svém kontě teď má 77 vítězství.

Quartararo byl pochopitelně zklamaný, po tak úžasném výkonu byl druhý, ale čas tohoto nováčka přijde. Viñáles na své dva soupeře v neděli odpoledne nestačil. Páté pódiové umístění letošní sezony však ukazuje, že jeho forma je vyrovnaná, takže se v šampionátu dostal před Rossiho. Rossi nezískal na domácí trati pódium, tak jak by si byl přál, ale svedl skvělý soubor se svým blízkým přítelem Morbidellim. Potřetí za sebou dojel do cíle jako čtvrtý, což je důkaz, že od návratu na stupně vítězů není moc daleko. Dobrý a vyrovnaný víkend skončil pro Morbidelliho letos už počtvrté pátou pozicí. Do cíle dojel pouhou desetinu za Rossim. Byl to dobrý způsob, jak oslavit svůj 100. závod Velké ceny. V Misanu se do první pětky dostaly všechny čtyři Yamahy.

Dovizioso nezvládl víc než šesté místo na trati, kde loni vyhrál. Teď má v šampionátu ztrátu 93 bodů na Márqueze. Espargarovo 7. místo bylo odměnou pro KTM, které pokračuje v tvrdé práci. Víkend v Misanu byl pro ně velmi úspěšný. Joan Mir, který se vrátil po zranění, byl jediným jezdcem týmu Suzuki Ecstar, který dokončil závod, dojel do cíle jako osmý. Jack Miller (Pramac Racing) se ze 16. místa na startu dostal na deváté a Danilo Petrucci (Ducati Team) skončil jako desátý.

Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol), jeho týmový kolega Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu), Michele Pirro (Ducati Team) a Francesco Bagnaia (Pramac Racing) závod po nehodě nedokončili, naštěstí se nezranili.

Márquez v Japonsku vyhrál a zajistil Hondě titul nejlepšího výrobceMarc Márquez (Repsol Honda Team) už počtvrté v řadě zvítězil ve Velké ceně Japonska. Na druhém místě dojel Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a získal titul Nováček roku. Třetí Andrea Dovizioso (Ducati Team) získal sté umístění na pódiu v motocyklové velké ceně.
00:10, 22.10.
13:50, 20.10.
12:36, 20.10.
11:17, 20.10.
22:36, 19.10.
09:05, 19.10.
13:45, 18.10.
09:35, 18.10.