VC Španělska: španělské pódium v Jerezu, nejvýše Pedrosa, 2. Márquez, Lorenzo na 3. místě
VC Španělska:  španělské pódium v Jerezu, nejvýše Pedrosa, 2. Márquez, Lorenzo na 3. místě

Dani Pedrosa s převahou zvítězil v domácí Velké ceně Španělska. Poprvé od Sepangu v roce 2015 startoval z pole position a vedl po celý závod. Byl to jeho 3000. závod mistrovství světa. Jako druhý dojel do cíle Marc Márquez před Jorge Lorenzem, který se na pódium dostal na Ducati poprvé. Pedrosa i Lorenzo už získali 146 pódiových umístění.

Pedrosa bleskově vyrazil s prvního místa na roštu a Márquez jel za ním. O třetí místo bojoval zpočátku Cal Crutchlow před Johannem Zarkem a Valentinem Rossim. Zarco předjížděl jeden motocykl za druhým po startu ze 6. pozice.

Když se Zarco dostal na 3. místo za Márqueze, vydržel tam jedno kolo. Lorenzo předjel  Rossiho a potom Mavericka Viñálese. Zarco v poslední zatáčce předjel Márqueze a vyrazil za Pedrosou, ale Márquez znovu zaútočil.

K dramatické situaci došlo za nimi, když se srazili Álvaro Bautista a Jack Miller, potom dostal lowside Cal Crutchlow a brzy nato spadl Pol Espargaró. Po krátkém boji mezi Viñálesem a Andreou Iannonem italský závodník také spadl, když do konce závodu zbývalo 17 kol.

Mezera mezi vedoucími jezdci se měnila, ale Márquez se nikdy nedokázal dostatečně přiblížit, aby Pedrosovu pozici ohrozil. Pedrosa ke konci zrychlil a skvělým způsobem zvítězil. Už v 16. sezoně za sebou získal v mistrovství světa aspoň jedno vítězství.

Lorenzo předjel Zarka a celkově dobrý víkend zakončil svým prvním pódiem na Ducati. Zarco dojel do cíle jako čtvrtý. Za ním bojovali o páté místo Andrea Dovizioso a Viñáles. Španělský závodník udělal chybu a Ital ho předjel.

Následovali Danilo Petrucci, který startoval z 13. pozice, a druhý nováček týmu Monster Yamaha Tech 3 Jonas Folger.

Aleix Espargaró nakonec předjel Valentina Rossiho, který skončil na desátém místě. Měl problémy s opotřebovanými pneumatikami za vysokých teplot. Přesto se zatím udržel v čele šampionátu, vede o dva body před Viñálesem. Třetí je teď Márquez a čtvrtý Pedrosa, jen o 10 bodů za Rossim.

Karel Abraham získal bod za 15. místo.

Výsledky Velké ceny Španělska na okruhu v Jerezu  (27 kol):

P.      Jezdec                   Tým                                    Nr.    Moto         Čas                Ztráta
17.   Takuya Tsuda Team Suzuki ECSTAR 12 Suzuki 46:54,277 1:27,450

Le Mans: Viñáles vyhrál, 2. Zarco, 3. Pedrosa, Rossi spadl v posledním koleMaverick Viñáles získal v Le Mans skvělé vítězství po startu z pole position po souboji s týmovým kolegou Valentinem Rossim. Jezdci továrního týmu Yamahy spolu bojovali v posledním kole a Rossi spadl, když jel těsně za Viñálesem. Přišel o vedoucí pozici v šampionátu. Spadl také Marc Márquez. Oba opouštějí Le Mans bez bodů. Druhé místo získal skvělý Johann Zarco a pódium nakonec doplnil Dani Pedrosa.
20:07, 22.05.
15:12, 21.05.
12:52, 21.05.
15:11, 20.05.
14:52, 20.05.
12:50, 20.05.
16:31, 19.05.
12:49, 19.05.