Vítězem dramatického závodu v Barceloně Márquez před Quartararem a Petruccim

Marc Márquez (Repsol Honda Team) zvýšil svůj náskok v čele šampionátu na 37 bodů, v dramatickém závodě Velké ceny Katalánska získal své čtvrté letošní vítězství. Jeho hlavní soupeři - Andrea Dovizioso (Milion Winnow Ducati) a oba jezdci týmu Monster Energy Yamaha MotoGP Maverick Viñáles a Valentino Rossi havarovali v 10. zatáčce 2. kola po chybě, kterou udělal Jorge Lorenzo.

Nejlépe odstartoval Dovizioso, dostal se před Fabia Quartarara (Petronas Yamaha SRT), který startoval z pole position, a před Márqueze. Quartararo ztratil pozice. Viñáles také dobře odstartoval, ale nejvíc se posunul dopředu Lorenzo. Z desáté pozice se už v 5. zatáčce prvního kola dostal na čtvrtou.

Viñáles předjel Márqueze, ale ten se v druhém kole opět na druhou pozici vrátil. Potom však nastal moment, který výrazně poznamenal výsledek závodu. Lorenzo brzdil příliš pozdě v nájezdu do zrádné 10. zatáčky, pokoušel se předjet Viñálese po vnitřní straně, zatímco Márquez předjížděl Doviho, který v závodě vedl. Lorenzovi se ale zablokoval předek, když Dovi vjel do zatáčky. Lorenzo narazil do Doviziosa a oba spadli, spadl také Viñáles, který neměl kudy se vyhnout. Rossi také brzdil pozdě, snažil se předjet Danila Petrucciho, a stal se další obětí Lorenzovy nehody. Čtyři jezdci, kteří měli šanci bojovat o pódium nebo vítězství, tak byli ze závodu vyřazeni.

Tento chaos způsobil, že si Márquez mohl vytvořit pěkný náskok v čele a od té doby už ho nikdo neohrozil, postupně zvyšoval náskok před Petruccim na druhém místě. Když do konce závodu zbývalo 20 kol, o druhou a třetí pozici bojovali Álex Rins a Quartararo, kteří ohrožovali Petrucciho. Nejútočnější byl Rins, ale nedařilo se mu předjet. V první zatáčce pak Petrucciho předjel, ale byl v zatáčce trochu dlouhý a Petrucci se opět vrátil na druhou pozici.

Jedenáct kol před koncem Márquez vedl o pět sekund, ale za ním probíhal intenzivní boj. O místo na pódiu bojovali Jack Miller (Pramac Racing), Joan Mir (Team Suzuki Ecstar) a Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) Na výjezdu ze 4. zatáčky se Rinsovi podařilo předjet, ale nedokázal mu ujet, takže se Petrucci v první zatáčce opět dostal na druhou pozici. Do konce závodu zbývalo osm kol. Rins se v další kole znovu pokusil, ale málem do Petrucciho narazil. Potom vyjel ze stopy a klesl na šestou pozici.

Crutchlow potom spadl, když neodhadl správný brzdný bod ve 4. zatáčce. Quartararo se dostal na druhou pozici. Měl půlsekundový náskok před Petruccim, ten měl více než sekundový náskok před Millerem, když vjížděli do posledního kola. Márquez dojel do cíle jako první, udělal radost domácím fanouškům. Quartararo si vynahradil zklamání z Jerezu, v cíli byl druhý. Petrucci získal třetí letošní pódium. Rins se dostal na čtvrtou pozici a za ním dojel Miller.

Nováček Mir získal svůj nejlepší letošní výsledek – šesté místo, na pódium měl více než dvousekundovou ztrátu. Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing) získal další umístění v první desítce (7. místo) Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) získal šesté umístění v první desítce ze sedmi závodů roku 2019. Tito Rabat získal své nejlepší umístění od loňského závodu v Austinu – 9. místo. První desítku doplnil Johann Zarco na továrním motocyklu KTM.

Do cíle dojeli už jen tři další jezdci - Andrea Iannone (Aprilia Racing Team Gresini), Miguel Oliveira (Red Bull KTM Tech 3) a testovací jezdec Suzuki Sylvain Guintoli. Závod nedokončilo 11 jezdců .

Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini) po incidentu se svým týmovým kolegou Bradley Smithem v 10. zatáčce 1. kola skončil v nemocnici kvůli zranění kolena, spadli také Karel Abraham (Reale Avinita Racing), Hafizh Syahrin (Red Bull KTM  Tech 3) a Francesco Bagnaia (Pramac Racing).