300 zatáček Gustava Havla 2015 je za námi

O minulém víkendu se v Hořicích konal jeden z nejpopulárnějších a také nejnáročnějších závodů na přírodních okruzích v ČR. Byl to už 53. ročník závodů 300 zatáček Gustava Havla.

Zájem ze strany jezdců i diváků byl jako vždy obrovský. Vedle českých jezdců se přihlásili i závodníci ze Slovenska, z Rakouska, z Německa, z Francie, Itálie, Dánska, Velké Británie a Finska.

Tradičně nejobsazenější byla třída 125SP. Přihlášek bylo přes padesát, propustnost trati je 36 jezdců, takže v sobotu se bojovalo o účast. Mnohem menší počet závodníků vždycky startuje v kategoriích 250SP, 250GP a 125GP, takže tyto třídy jedou závod společně. Pro diváka je sledování tohoto závodu dost náročné. Kdo se v tom má vyznat? Snad nejlepší je vybrat si jednoho favorita – třeba domácího Oldu Podlipného na stopětadvacítce s číslem 4. Kolikrát už na hořické trati závodil, to se dá těžko spočítat.

Sobotní kvalifikace probíhaly za velmi příjemného počasí. Pole position v nabité třídě 125SP získal jeden z favoritů – Martin Sedlo. V závodě dobře odstartoval, ale po napínavých bojích dojel do cíle jako druhý za Miroslavem Sedlem. Třetí byl v cíli Radek Lamich. Do cíle dojelo 31 jezdců, mezi nimi i jedna žena – Stanislava Malinovská.

Ve třídě 125GP zvítězil domácí Michal Savinkov před Patrikem Kolářem a Rakušanem Christopherem Ederem. Olda Podlipný ani tentokrát nezískal jubilejní desáté vítězství, v cíli byl pátý. Snad to vyjde napřesrok. Do cíle dojelo 12 jezdců z patnácti. Třídu 250SP vyhrál Petr Kunz před Lukášem Walterem a Tomášem Linduškou. Do cíle dojela i závodnice Zdeňka Kučerová. Ve třídě 250GP byli klasifikovaní čtyři jezdci z pěti, vyhrál Anders Blacha z Dánska.

Do závodu kategorie do 600ccm startoval z první pozice Marek Červený. Start se mu podařil a ujal se vedení. Závod ale byl v 5. kole zastaven kvůli nehodě Josefa Duchana, který se při pádu zranil. Závod byl později restartován a jel se na pět kol. Nejlépe tentokrát odstartoval Patrik Vostárek, ale do čela se znovu dostal favorizovaný Marek Červený. Do cíle dojel jako první před Vostárkem. K šachovnicové vlajce dojelo 27 jezdců z 32.

Závod Supermono vyhrál Libor Kamenický před Karlem Kalinou a Pavlem Jančíkem. Do cíle dojelo 18 jezdců z dvaceti.

Závod třídy nad 600 byl přerušen už ve druhém kole. Na trati začala hořet motorka švýcarského závodníka Johna Pillouda. Oheň se dostal i do lesa, museli nastoupit hasiči, na trati byla voda. Závod byl potom restartován a jel se na osm kol. Vyhrál Kamil Holáň před Alešem Nechvátalem a Petrem Bičištěm. Do cíle dojelo 21 jezdů z 27. Na startovním roštu bohužel chyběl zkušený jezdec Vítězslav Bican, který při druhém sobotním tréninku ošklivě spadl. Utrpěl otřes mozku a vnitřní zranění. Byl přepraven vrtulníkem do nemocnice v Hradci Králové. Svým zraněním později bohužel podlehl. Hořická trať si vybrala další oběť.

Do závodu Twin bohužel nenastoupil favorit Michal Dokoupil, který při tréninku spadl a poranil si záda. „Indi“ má za několik dní odjíždět na Isle of Man TT. Držíme mu palce, aby se rychle uzdravil a aby se mu tam dařilo. Závod Twin vyhrál Zbyněk Soukup, druhý dojel finský závodník Korhonen Tuukka, třetí byl Vladimír Šnajdr. Do cíle dojelo 26 jezdců z 29.

Letošní Zatáčky skončily. Milovníci motocyklového sportu a hořické trati se mohou těšit ještě na srpnovou Tourist Trophy, kde budou moci vidět mimo jiné i sidecary. Závody se konají ve dnech 22.-23.  srpna.

Paddock v Hořicíh je i místem, kde se setkávají veteráni motocyklových závodů. Přijíždějí, aby pocítili atmosféru závodů, aby si poslechli zvuk motorek a čichali vůni benzínu. A samozřejmě přijíždějí i proto, aby si zase jednou popovídali o tom, jak se závodilo kdysi, aby si zavzpomínali... Jedním z pravidelných návštěvníků je i sedmdesátník Bohumil Staša, dvacetinásobný mistr republiky (ilustrační foto)

Sidecary a jejich zapomenutá historie...Motorelax přináší další zajímavý článek. Tentokrát "sajdy". Každý fanda ví, o čem je řeč. Hezké počtení.
18:34, 02.10.
21:37, 30.09.
21:19, 26.09.
08:25, 19.08.
12:07, 18.08.
13:01, 10.08.
13:03, 26.07.
12:51, 26.07.