Carboniacup podruhé v Maďarsku, aneb trochu formulově

Carboniacup se letos objevil již podruhé na sluné trati maďarské, poblíž Budapešti na okruhu, kde několik týdnů před ním řádily trucky FIA ETRC a letos i formule F1. Po návštěvě Pannonie tedy druhý start v zemi zaslíbené klobáskám a dobrému vínu.

Překvapení čekalo na účastníky skupiny D formulových monopostů, pole se pro tento závod patřičně rozrostlo o závodníky ze Srbska a Itálie s formulemi Predators.

Závod skupiny A závodních vozů přivedl letos poprvé a start slovenskou závodnickou legendu Julo Končeka, který se vydal se svým Vauxhallem Vectra raději do Maďarska. Ale pěkně popořadě.

Skupinu A1 vyhrál Zdeněk Sýkora s Hondou CRX, ve skupině A2 dominoval Petr Morávek se Škodou Octavia DTM, před Vítem Martinovským na Hondě Civic, v A3 dojel pro zlatý věnec Tomáš Zabloudil s BMW 130i, v A5 zvítězil opět Miloš Merta se Subaru Impreza Sti, v A7 slovenský reprezentant Julo Konček s Vauxhallem Vectra STC, v A8 Milan Valášek s Ginettou G50 GTR a v nejsilnějších vozech A9 skončil první Rakušan Michael Oliver, před Radkem Hortem a Romanem Kolaříkem, kteří všichni odjeli závod s vozy Porsche.

Ve skupině B sériových aut zvítězil v podskupině B2 Jiří Zeman na Hondě Civic před Pavlem Zemanem na Mazdě RX8 a Miroslavem Beerem se Subaru Impreza. V B3 a B4 vítězili Čurdové, tedy v B3 přesněji Zdeněk Čurda s BMW 330ci, před Tomášem Ferčákem na Jaguaru X-type a Tomášem Benešem s Alfou Romeo. V B4 zvítězil Zbyněk Čurda s BMW M3 před Radkem Zimmerem na Lotusu Exige a Martinem Hanzlem s Hondou Civic. V B5 pak Luboše Sázavu s Porsche 911 porazil nováček Rakušan Georg Karner s Porsche GT3 RS.

Ve skupině prototypů a Caterhamů se opět objevila čtveřice Performerů/Pacemakerů. Ovšem závod dokončily pouze dva. V C1 ukořistil opět zlato Daniel Hentschel z Německa před Švýcarem Felixem Neidhartem na Performerech. V C2 vyhrála Megabusa nad Hayabusou, neboli Andreas Krammer nad svým rakouským kolegou Wolgangem Maurerem. Cé trojky ovládl Tomáš Frank před Jakubem Kirschnerem, v C4 si veze zlato Jakub Křeček před Rakušanem B. Kranzmüllerem a Angelem Bratovanovem. Jaroslav Varga bohužel s Kaipanem 57 nakonec do závodu neodstartoval. V C5 pak zvítězil Jan Mareček s KTM X-BOW.

Formulová skupina D tentokrát neměla jen německé a české účastníky, ale také Srby a Italy. V D1 i přes tento silný počet zahraničních vozů značky Predators zvítězil Jan Rieger, který letos vyměnil monopost Forim Honda za italský stroj Gloria C8F a vyhrává s ním i nad F3 Filipa Zelenského v celkovém pořadí skupiny D. Jan Rieger tedy zvítězil před Lucou Panizzim a Corrado Cusim na Predators. V D2 monopostů s automobilovými motory do 1400 ccm zvítězil Hardtmut Heidicke s Estonií 21-10 před Peterem Benzem na MT77. V D4 zvítězil Filip Zelenský s Dallarou 308, když Libor Neckář s Dallarou 394 Mugen Honda nestartoval, ani Günter Weiss na Renaultu z důvodu poškození svého vozu jedním z italských jezdců bohužel do závodu nevyjel.

Již teď se těšíme na velké finále na autodromu v Mostě, kde se pojede již za měsíc, 15.10.

Zdroj: Vláďa Rožánek, Carboniateam 2017

Novinky ze světové rallyeExterní příspěvek ... Začátek měsíce června se blíží a s ním i další díl z dlouhého seriálu Mistrovství světa v rallye 2014. Prvních pět závodů již máme za sebou a ten šestý, pořádaný na horké a prosluněné italské půdě, pomalu klepe na dveře.
15:30, 23.07.
Závod historických vozů v Pau Valencie - zřícená skleněná kukaň VIPJKDesigns - přilby českých jezdců - (c) JKDesigns
Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLR McLarenMercedes-Benz SLR McLaren Roadster