F4 na Sachsenringu: O titul jedou již jen Vips, Armstrong a Drugovich
F4 na Sachsenringu: O titul jedou již jen Vips, Armstrong a Drugovich Text a foto: Roman Klemm

Zlaté poháry německé Formule 4 si na Sachsenringu rozdělili Němec Hanses, Švýcar Scherer a Brazilec Drugovich – o titul ovšem pojedou za týden v Hockenheimu již jen Jüri Vips, Marcus Armstrong a Felipe Drugovich.

Tréninky a kvalifikace: Dominace vozů Ralfa Schumachera

V kvalifikaci dominovali čtyři piloti týmu US-Racing Ralfa Schumachera. V pořadí Julian Hanses, Fabio Scherer, Nicklas Nielsen a Kim Luis Schramm obsadili startovní místa jedna, tři, čtyři a pět. Jediný, kdo dokázal homogenitu týmu bývalého pilota F1 prolomit, byl lídr celkového hodnocení, Marcus Armstrong z týmu Prema. Výborná šestá skončila šestnáctiletá Sophie Flörschová z týmu Mucke. A tom Beckhäuser? Na obtížném a neznámém okruhu se dokázal rychle učit a zlepšovat. V prvním voném tréninku mu na špičku ještě scházelo 5,6 s a byl s odstupem poslední. Ve druhém tréninku dotáhl na nejrychlejšího o 3,1 s a v kvalifikaci mu na polemana Hansese chyběly 2,2 s, což v neuvěřitelně vyrovnaném poli německé Formule 4 (prvních 19 jezdců se vešlo do jediné sekundy) znamenalo 24. čas z 25 účastníků.

Sobotní závod: Hanses vítězí po těžké nehodě Heinricha

Start sobotního závodu poznamenala těžká nehoda. V tlačenici před první zatáčkou se se střetli vozy Belgičana Weertse, Švéda Söderströma a Němce Heinricha. Nejhůře dopadl jediný soukromník pole německé F4, patnáctiletý Heinrich: jeho Tatuus-Abarth se převrátil a dlouho klouzal po asfaltu koly vzhůru, přičemž se pilot bohudík vážněji nezranil. Přesto byl otřesen a převezen do nemocnice. Závod byl přerušen, což zvláště zlobilo Toma Beckäusera: „Měl jsem výborný start a předjel jsem dva soupeře...“

Po úklidu dráhy se startovalo znovu ve starém pořadí. Poleman Julian Hanses se tentokrát nenechal překvapit a suverénním způsobem až do cíle držel všechny soupeře v šachu. Nejdříve silného Armstronga, Novozélanďan ovšem dokázal v úplně poslední zatáčce ztratit svou druhou pozici vůči Švýcarovi Schererovi. Čtvrtý dojel třetí z vozů Ralfa Schumachera s Dánem Nielsenm v kokpitu a teprve pátý druhý jezdec stáje Prema, Jüri Vips. O šesté místo se celý závod prali Flörschová s jedním z favoritů na titul, Brazilcem Drugovichem. Rychlé děvče z Mnichova se prosadilo.

Tom Beckhäuser, kterého přijela na Sachsenring podpořit celá rodina, od babičky až po přítelkyni, dojel po dobrém výkonu 18., v cíli ale spokojen nebyl: „Po dvou kolech se přede mne dostal Ghattas a zbytek závodu jsem nenašel možnost, jak ho předjet.“ Zvláště ho při tom zlobilo, že při tom šlo o vítězství v hodnocení nováčků...

Nedělní závod: Poprvé děvče na stupní vítězů - Flörschová třetí

Dominátor soboty, Julian Hanses, si i pro první z obou sobotních závodů zajistil pole-position. Za ním číhali Armstrong, Scherer, Flörschová, Schramm a Drugovich. Tom Beckhauser směl vyrazit z 23. místa.

Nejlepší reakci předvedl na startu v sobotu ráno Fabio Scherer a usadil se před Armstrongem, Hansesem, Flörschovou a Nielsenem. Ještě v prvním kole havarovali Drugovich se Schrammem, z čehož těžil mimo jiné i Beckhäuser: po dobrém startu se z 1. kola vrátil na dobré 18. pozici. Restart po náskledující neutralizaci ale Čech zaspal a propadl se na 21. místo.

Po pěti kolech zahodil Hanses uklouznutím na trávu možnost zopakovat sobotní výsledek. Podobné chyby se o kolo později dopustil při útoku na soupeře i Beckhäuser a skončil ve štěrku první zatáčky.

Následovala další neutralizace, po které se špička vrhla v pořadí Scherer, Armstrong, Flörschová a Nielsen do závěrečných 10 minut závodu. Fabio Scherer si poté nenechal vítězství vzít, přičemž ani Armstrong příliš neriskoval a sebral v ohledu na celkovou tabulku jisté body za druhé místo. Sophie Flörschová dojela senzačně třetí a německá F4 tak poprvé ve svých dějinách prezentovala děvče na stupínku vítězů – škoda, že šestnáctiletá jezdkyně musí příští rok dát maturitě přednost před sportem...

Nedělní odpolední závod: Drugovich uhájil naději na titul

Do závěrečného závodu zábavné F4 na Sachsenringu směl v neděli odpoledne z pole-position vyrazit Artem Petrov a málomluvný Rus této výhody využil výborně. Za ním se zařadili jeho kolegové z týmu Fritze van Amersfoorta, Vesti a Drugovich. Na čtvrtou pozici se během prvního kola prodral před Flörschovou Vips. Tom Beckhäuser byl tak daleko vepředu, jako v Německu ještě nikdy: po prvním kole byl 17! Toto postavení ale dlouho neudržel – po chybičce se propadl na chvost pole.

Na špičce předváděl největší tempo Felipe Drugovich. Posunul se na druhou pozici a začal atakovat Petrova. Sedm minut před koncem převzal Brazilec vedení a pádil směrem k plnému počtu bodů. Petrov a Vesti doplnili perfektní stupínek vítězů týmu Van Amersfoort. Vips si dojel pro jisté 4. místo, za ním si bodované pozice po trvdém boji rozdělili Scherer, Armstrong, Flörschová a Zendeli. Beckhäuser se dokázal propracovat kupředu na 18. místo.

5 Kim-Luis Schramm 122 b.

Novinky ze světové rallyeExterní příspěvek ... Začátek měsíce června se blíží a s ním i další díl z dlouhého seriálu Mistrovství světa v rallye 2014. Prvních pět závodů již máme za sebou a ten šestý, pořádaný na horké a prosluněné italské půdě, pomalu klepe na dveře.
23:11, 28.06.
Závod historických vozů v Pau Valencie - zřícená skleněná kukaň VIPJKDesigns - přilby českých jezdců - (c) JKDesigns
Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLR McLarenMercedes-Benz SLR McLaren Roadster