Italská F4 v Imole: dominantní Van Uitert, zlepšený Beckhäuser
Italská F4 v Imole: dominantní Van Uitert, zlepšený Beckhäuser Text a foto: Roman Klemm

O italském šampionovi Formula 4 se po třech závodech v Imole pravděpodobně rozhodne mezi Novozélanďanem Armstrongem, Italem Colombem a Nizozemcem Van Uitertem, který na bývalé trati GP San Marina nasbíral nejvíce bodů.

Dobrý trend ukázal i Čech Tom Beckhäuser. „Červenou lucernu“ nejpomalejšího pilota pole již drfinitivně odevzdal jiným, vyvaroval se dřívějších chyb začátečníka a třikrát dojel do cíle.

Nejlepší kvalifikační kolo se v pátek povedlo lídrovi šampionátu, Marcusovi Armstrongovi z Nového Zélandu. Junior Ferrari byl nejrychlejší před týmovým kolegou z Premy, Jüri Vipsem, Jobem Van Uitertem (Jenzer), Leonardem Lorandim (Bhaitech) a dalšími dvěma vozy švýcarské stáje Jenzer, Malvestitim a Mainim. Čech Tom Beckäuser, který v Itálii startuje jako jediný jezdec stáje Cram, dokázal, že se i nadále dokáže zlepšovat. Na polemana ztrácel nováček jen 1.6 s a byl v poli 20 vozů 17.

V sobotní poledne vyrazil Armstrong do závodu výborně a z prvního kola se vrátil s náskokem 1,2 s na Van Uiterta a Malvestitiho. Také Beckhäuser se bil dobře a držel 15. pozici. Safety Car na sebe ovšem nenechal dlouho čekat po nehodě Brita Caldwella musel být závod neutralizován a pole se opět „srazilo“ do vzájemného závětří.

Naostro se znoju jelo 16 minut před cílem. Ovšem jen jediné kolo, než se v Ratzenbergerově šikaně srazili Enzo Fittipaldi s Malvestitim. Beckhauserovi to jistě přišlo vhod: při posledním restartu byl 8 minut před koncem 13. a poprvé tedy měl body na dosah ruky.

Na špičce nedal dobrý Armstrong vedení a vítězství z ruky a vyhrál těsně před Van Uitertem. Za nimi bojovala šestičlenná skupina o každý metr a třetí místo nakonec získal Němec Zendeli. Tom Beckhäuser se vyvaroval chyb a dojel si jako 14. pro svůj zatím nejlepší výsledek.

5 Lorenzo Colombo 6 Bhaitech 15 30:46,773 5,535

Pole position pro druhý sobotní závod si pátek zajistil Nizozemec Van Uitert před Vipsem a Armstrongem, Beckhauser směl opět startovat ze 17. pozice.

Pro vytrvalý déšť se plánovaný ranní start (8:15 h!) o dvě hodiny posunul a Van Uitertovi se podařil výborně, zatímco se Armstrong propadl za Mainiho, Colomba, Zendeliho, Lorandiho, Fittipaldiho a Vipse. Také Beckhäuser vystartoval dobře a držel 16. místo.

Během závodu zkráceného na 22 kol si Job van Uitert nedovolil žádnou chybu a zaslouženě vyhrál před Vipsem a Mainim. Nejen Vips, ale i jeho kolega z týmu Theodore-Prema, Marcus Armstrong dokázali po pokaženém startu získat nejvíce pozic. Novozélanďan nakonec zachránil body za 4. místo.

Bez větší chyby absolvoval závod i Tom Beckhäuser a 17.

2. závod italské F4 v Imole:

1 Job van Uitert 16 Jenzer Motorsport 10 24:30,083 -
2 Jüri Vips 44 Prema Powerteam 10 24:37,525 7,442
3 Kush Maini 15 Jenzer Motorsport 10 24:38,255 8,172
4 Marcus Armstrong 9 Prema Powerteam 10 24:41,344 11,261
5 Lorenzo Colombo 6 Bhaitech 10 24:46,534 16,451

Třetí závod byl stanoven na 17:00 h, Italové ho ale kvůli hrozícímu dešti navečer narychlo odstartovali již o hodinu dříve. Bez deště, ale na stále ještě poněkud vlhké trati se proto startovalo za Safety Carem, což opět vyhovovalo Van Uitertovi. Hned v prvním z 22 kol se usadil na špičce a neohroženě znovu vyhrál. Za ním se počátečně nejlépe činil Jüri Vips. Ze 6. místa na startu se rychle posunul na 4. pozici, havaroval ale při útoku na Inda Mainiho a dojel nakonec jen 6. Z toho těžili především Lorandi a Armstrong, kteří obsadili za Van Uitertem zbývající místa na stupni vítězů.

Tom Beckhauser opět dojel do cíle, tentokrát na dobré 15. pozici a v hodnocení nováčků drží celkově 9. místo.

Šampionát pokračuje začátkem října v Mugellu.

5 Artem Petrov 113 18 - 15 - 8 - 15 18 18 - 15 6

Novinky ze světové rallyeExterní příspěvek ... Začátek měsíce června se blíží a s ním i další díl z dlouhého seriálu Mistrovství světa v rallye 2014. Prvních pět závodů již máme za sebou a ten šestý, pořádaný na horké a prosluněné italské půdě, pomalu klepe na dveře.
15:30, 23.07.
Závod historických vozů v Pau Valencie - zřícená skleněná kukaň VIPJKDesigns - přilby českých jezdců - (c) JKDesigns
Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLR McLarenMercedes-Benz SLR McLaren Roadster