Německá F4 v Hockenheimu: Týmu US-Charouz patří všechny tři tituly!
Německá F4 v Hockenheimu: Týmu US-Charouz patří všechny tři tituly! Text a foto: Roman Klemm

Šampionát německé F4, ve kterém si předčasně zajistil titul chráněnec Antonína Charouze, Lirim Zendeli, prožívá koncem sezony krizi: Na baadenský autodrom přijelo pouze 16 účastníků a byl to především tým US-Charouz, jenž se zasloužil o to, že jich nebylo méně než tucet. Německo-česká stáj totiž poprvé nasadila i pátý vůz pro českou senzaci italského šampionátu Petra Ptáčka.

Sobota: Trojnásobný triumf Van Amersfoorta, Ptáček 8.

Kvalifikaci si jezdci odbyli již v pátek večer a byl v ní nejrychlejší Novozélanďan Liam Lawson (Van Amersfoort). Charouzův Zendeli se pro první závod kvalifikoval jako druhý před Enzem Fittipaldim (Prema), Charlesem Veertsem (Van Amersfoort) a druhým nejlepším z pilotů US-Charouze, Rakušanem Mickem Wishoferem.

Petr Ptáček měl v Hockenhiemu větší problémy s „aklimatizací“, než se čekalo a zajel jen poslední čas, hned za krajanem Tomem Beckhäuserem.

Za slunečna a nejlepších povětrnostních podmínek vyrazil v sobotu nejlépe Zendeli, s Lawsonem si ale první místo poté několikrát prohodili. Za nimi se Weerts dostal před Fittipaldiho a oba atakoval nadějný Brazilec Collet. Po pěti kolech ovšem následovala studená sprcha pro lídra Zendeliho: komisaři shledali, že nezaujal správnou startovní pozici a uvalili na něj penalizaci Drive-Through.
Po polovině závodu proto vedla trojice Fritse Van Amersfoorta ve složení Lawson, Weerts a Vesti před Wishoferem. Ptáček se propracoval na 11. místo a klepal tak na dveře bodovaných míst. S úspěchem: Nakonec mu patřilo dobré 8. místo za Zendelim, který se propracoval navzdory své penalizaci znovu kupředu.
Deset minut před koncem se na špičce prosadil Belgičan Weerts a převzal 1. místo. O dvě kola později se před někdejšího lídra dostal i Vesti, Lawson si ovšem druhou pozici vybojoval nazpět. Čtvrtý Wishofer byl tentokrát nejlepším z Charouzových jezdců, dojel před Fittipaldim a Davidem Schumacherem. Tom Beckäuser propásl „levný“ bod jen těsně: skončil 11.

6 David Schumacher 27 US Racing - Charouz 18 30:47,651 12,029

Neděle: US-Charouz – a jinak dlouho nic...

Neděle ještě jednou jednoznačně podtrhla krédo, pod kterým se letošní německý šampionát F4 odehrával: Lirim Zendeli a tým Ungar-Schumacher-Charouz byl za normálních okolností neporazitelný. Němec/Makedonec v Charouzově kokpitu to potvrdil svým vítězstvím 9 a 10.

Také ve druhém závodě patřila pole-position Lawsonovi. Do první řady se vedle něj tentokrát směl postavit Fittipaldi. Následovali Zendeli, Frederik Vesti (Van Amersfoort) a brazilský nováček Caio Collet (pilot francouzské F4 a vítěz výběru Winfield) z týmu Prema. Petr Ptáček zajel 13. čas, startovní rošt tentokrát uzavíral Beckhäuser.

V závodě si tým US-Charouz nedovolil podobnou zbytečnou chybku jako v sobotu a Zendeli, který letos prostě neměl rovnocenného soupeře, si před týmovým kolegou Wishoferem dojel pro 9. vítězství sezony. Tým US-Charouz mohl slavit i z jiného důvodu: Mladého Davida Schumachera sice přibrzdil defekt pneumatiky, jeho 14. místo ale stačilo k tomu, aby si předčasně zajistil titul mezi nováčky. Výborně si opět vedl i Petr Ptáček a dojel 9. Protože nebyl coby host oprávněn bodovat, dostal se k bodíku za 10. místo Tom Beckhäuser.

Odpoledne musel Zendeli coby vítěz dopoledne vyrazit do posledního závodu ročníku jen z 8. startovní pozice – i tak ovšem nebyl k zastavení. Předjížděl od prvního metru soupeře za soupeřem a po 17 kolech byl v cíli první, o 0,370 s před Charlese Weertsem. David Schumacher dojel výborný 5., Petr Ptáček 10 a Tom Beckhäuser bral další bod do mistrovství. Společně se tak postarali o další titul pro stáj Gergarda Undera, Ralfa Schumachera a Antonína Charouze: vyhráli i hodnocení stájí!

11 Tom Beckhäuser 4

Novinky ze světové rallyeExterní příspěvek ... Začátek měsíce června se blíží a s ním i další díl z dlouhého seriálu Mistrovství světa v rallye 2014. Prvních pět závodů již máme za sebou a ten šestý, pořádaný na horké a prosluněné italské půdě, pomalu klepe na dveře.
19:44, 02.07.
Závod historických vozů v Pau Valencie - zřícená skleněná kukaň VIPJKDesigns - přilby českých jezdců - (c) JKDesigns
Mercedes-Benz SLR McLaren Mercedes-Benz SLR McLarenMercedes-Benz SLR McLaren Roadster