Yamaha opět v Suzuce vyhrála
Tovární tým Yamahy ve složení Pol Espargaró, Alex Lowes a Kacujuki Nakasuga dominantním způsobem zvítězil v závodě Suzuka 8 Hours.

V roce 2015 Yamaha zvítězila v legendárním vytrvalostním závodě – bylo to poprvé od roku 1996. Letos vyhrála Osmihodinovku podruhé. Tým Yamahy dominoval téměř ve všech tréninkových jízdách i při kvalifikaci, kde získal možnost startovat z prvního místa. Teplota byla vyšší než 30°C, takže to byl skutečně náročný vytrvalostní závod. Šampión celojaponské soutěže JSB 1000 Kcujuki Nakasuga zahajoval, na Yamaze YZF-R1 absolvoval první hodinu. Na vjezdu do první zatáčky byl třetí, potom trochu klesl a první celé kolo zahajoval na čtvrté pozici. Když našel svůj rytmus, začal se zlepšovat, znovu se dostal na druhé místo. Na vedoucí tým Kagajama ztrácel necelé dvě desetiny sekundy. Potom si udržoval dvoudesetinovou nebo menší ztrátu, až se dostal do vedení v poslední šikaně před začátkem 18. kola. Vytvořil si určitý náskok a na konci první hodiny předal motocykl týmovém kolegovi Alexi Lowesovi.

Po sedmnáctisekundové zastávce v depu se britský jezdec dostal na trať na první pozici a pokračoval v tom, co Nakasuga začal. Jezdil kola časem pod 2 min 09 s a ještě dál zvýšil náskok. Než předal svůj stroj dalšímu jezdci, jímž byl Pol Espargaró, vytvořil si v čele téměř dvacetisekundový náskok. Espargaró pokračoval vysokou rychlostí, dokonce byl jediným jezdcem, který zajel kolo časem pod 2 min 10 s. Než se o hodinu později vrátil na trať Nakasuga, náskok v čele byl téměř jeden a půl minuty a stále rostl.

Tým byl dál na trati neporazitelný, předváděl mistrovský týmový výkon a zvyšoval svůj náskok v čele. Espargaró absolvoval další stint, měl za sebou celkem dvě hodiny a Nakasuga nastoupil po něm, aby jel svou třetí hodinu. Sedmou hodinu měl na starosti Lowes a jeho úkolem byl závěr závodu. Zajistil druhé vítězství týmu Yamahy v závodě Suzuka 8 Hours. Všichni tři jezdci podávali lepší výkon než zbytek pole po celý osmihodinový závod. Po právu si vysloužili ovace téměř sedmitisícového davu fanoušků, kteří se přišli podívat. Lowes přejel cílovou čáru o 2 minuty 17 sekund před druhým jezdcem. Domácí závodník Nakasuga zajel nejrychlejší kolo závodu – 105. kolo zajel časem 2 min 08,411 s.

Espargaró a Nagasuka se radovali v boxové uličce, když Lowes dojel do cíle. Tým zvítězil s rozdílem 2 min 17,883 s. Pro britského závodníka to byl skvělý moment. V týmu nahradil svého krajana Bradleyho Smithe. Espargaró byl dvakrát ve vítězném týmu Yamahy v Suzuce, než v příští sezoně přejde do KTM. Vítězství v tomto závodě pro něho znamenalo velmi mnoho: „Jsem velmi rád a velmi spokojený s tímto vítězstvím – kvůli sobě, Alexovi i Nakasugovi. Opravdu jsme si to zasloužili. Od začátku testů jsme pracovali velmi tvrdě, abychom podali co nejlepší výkon. Mám za sebou dvě vítězství s Nagasugou a jedno s Alexem. Je to úžasné. Alex určitě získá druhé vítězství příští rok.“

Boj o další místa na pódiu byl těsnější. Zelený tým Kawasaki reprezentovali Akira Yanagawa, Leon Haslam a Kazuku Watanabe. Po dlouhém boji , který trval po celý závod, získali druhé místo před týmem Yoshimura Suzuka, pro který jeli Takuja Tsuda, Josh Brookes a Norjuki Haga.

Broc Parkes, bývalý závodník MotoGP, byl čtvrtý, byl součástí týmu YART Yamaha. Pro tým Musashi (Honda) dopadl závod katastrofálně, protože tým ve složení Takumi Takahaši, Michael van der Mark a Nicky Hayden museli ze závodu odstoupit. Hayden byl nucen zastavit na trati kvůli technické závadě před koncem třetí hodiny.

Navíc došlo k tomu, že Dominique Aegerter (jezdec třídy Moto2 mistrovství světa)  na Hondě FCC TSR bohužel havaroval a v závodě nemohl pokračovat. Nejlepším výsledkem Hondy nakonec bylo osmé místo týmu SatuHati Asia. Tým Toho Racing, jehož součástí byl současný jezdec Moto2 Ratthapark Wilairot a bývalý jezdec Moto2 Gino Rea, zakončil závod na 12. místě.

Sidecary a jejich zapomenutá historie...Motorelax přináší další zajímavý článek. Tentokrát "sajdy". Každý fanda ví, o čem je řeč. Hezké počtení.
18:34, 02.10.
21:37, 30.09.
21:19, 26.09.
08:25, 19.08.
12:07, 18.08.
13:01, 10.08.
13:03, 26.07.
12:51, 26.07.