Rea nejrychlejší v tréninkových jízdách v Portimau, Bautista v 3. tréninku opět spadl.
Jonathan Rea vyhrál v Portimau posledních sedm závodů, v tréninkových jízdách zajel čas 1 min 41,628 s, tento čas nikdo nepřekonal.

Álvaro Bautista se držel těsně za Reou, ale potom jeho další zlepšení pozdržela nehoda v 5. zatáčce. Pád se obešel bez trvalých následků, ale další nehoda zřejmě naruší jeho sebedůvěru. Už teď si léčí zranění ramene, které utrpěl na Laguna Seca.

Loris Baz z týmu Ten Kate Yamaha podal dobrý výkon, v třetím tréninku zajel třetí nejlepší čas, za ním se umístil Tom Sykes na BMW, Chaz Davies, druhý jezdec na tovární Ducati, se dokázal proti pátku zlepšit a skončil na pátém místě.
Na šestou pozici odsunul druhého jezdce továrního týmu Kawasaki Leona Haslama. Toprak Razgatlioglu byl sedmý, před Sandro Cortesem a Markusem Reiterbergerem.

Michael van der Mark sice při tréninku spadl, ale zlepšil svůj páteční čas a udržel se v první desítce, jeho kolega z týmu Pata Yamaha Alex Lowes byl jedenáctý.

Marco Melandri se zlepšit nedokázal a klesl na 16. pozici.

Davíes vyhrál svůj první závod roku 2019Chaz Davies podal bezchybný výkon v závěrečném závodě na americkém okruhu Laguna Seca. Přerušil tak řadu vítězství Jonathana Rey. Je teprve čtvrtým různým vítěze letošní sezony. Potěšil svůj tým Aruba.it Ducati, když jeho týmový kolega Álvaro Bautista závod nedokončil.
19:54, 08.09.
18:15, 08.09.
18:14, 08.09.
18:10, 08.09.
16:00, 07.09.
15:53, 07.09.
12:01, 07.09.
11:40, 07.09.