Vítězem sobotního závodu Bautista, druhý Van der Mark, třetí Rea

Álvaro Bautista zvítězil v domácím závodě v Jerezu, vyhrál už 12. závod letošní sezony. Jeho soupeř v boji o titul Jonathan Rea se v poslední zatáčce srazil s Alexem Lowesem.

Rea, který minule v Imole vyhrál oba závody (třetí byl zrušen), odstartoval z pole position, Bautista startoval z druhé pozice. V úvodním kole Reu předjel a potom už vedl až do cíle.

V jednu chvíli jezdil časy na kolo o sekundu rychleji než ostatní jezdci. Do cíle dojel  s náskokem 7 sekund před Michaelem van der Markem na motocyklu týmu Pata Yamaha.

Holandský závodník startoval až ze sedmé pozice, ale předvedl skvělý výkon, brzy se probojoval mezi jezdce vpředu. V osmém kole předjel Reu a ihned začal jezdit časy, které jako jediné byly srovnatelné s Bautistovými časy.

Pro Reu odpolední závod byl zklamáním a jeho výsledek může mít nepříjemné následky pro jeho snahu o obhájení titulu. Nedařilo se mu podat stejný výkon, jaký měly Yamahy. Teplota trati byla 49°C a Rea měl evidentně problémy s opotřebením pneumatik. Poté, co ho předjel Van der Mark, rychle se před něho dostal i Lowes a Rea klesl na čtvrtou pozici.

Rea se ale dokázal Lowese držet, bojovali spolu o poslední místo na  pódiu, opakovaně si měnili pozice. Boj skončil, když se Rea pokusil předjet po vnitřní straně v poslední levotočivé vlásence. Zřejmě tím Lowese překvapil a došlo mezi nimi ke kontaktu.

Lowesův motocykl se rozkmital a Lowes vyjel na štěrk a spadl. Rea dojel do cíle jako třetí. Tento incident se stal předmětem vyšetřování.

To vedlo k zajímavé bitvě mezi Markem Melandrim a Toprakem Razgatlioglu o čtvrtou pozici, nakonec ji získal Melandri.

Tom Sykes na BMW získal solidní šesté místo, Chaz Davies se pomalu propracoval na sedmou pozici, i když na svého vítězného kolegu měl ztrátu 26 sekund. Sandro Cortese na další Yamaze dojel jako osmý.

Leon Haslam na tovární Kawasaki měl zřejmě stejný problém jako Rea, postupně klesl na deváté místo. První desítku doplnil Michael Ruben Rinaldi z týmu Barni Ducati.

Lori Baz při svém návratu do WSBK získal body za 12 místo, body za 14. pozici získal i Tommy Bridewell.

DNF Yuki Takahashi 72 Honda 12 20:38,324 -

Davíes vyhrál svůj první závod roku 2019Chaz Davies podal bezchybný výkon v závěrečném závodě na americkém okruhu Laguna Seca. Přerušil tak řadu vítězství Jonathana Rey. Je teprve čtvrtým různým vítěze letošní sezony. Potěšil svůj tým Aruba.it Ducati, když jeho týmový kolega Álvaro Bautista závod nedokončil.
21:02, 21.08.
18:40, 17.08.
22:02, 20.07.
21:10, 17.07.
14:18, 15.07.
11:25, 15.07.
08:50, 15.07.
22:02, 14.07.