Verstappen v Rakousku vyhrál, Mercedesy nedojely (Poznámky k závodu)
Verstappen v Rakousku vyhrál, Mercedesy nedojely (Poznámky k závodu) Max Verstappen získal překvapivé první vítězství sezony 2018 Formule 1 v domácím závodě Red Bullu. Pro Mercedes byla Velká cena Rakouska dramatická. Na stupně vítězů se dostaly oba vozy Ferrari – Kimi Räikkönen byl druhý, Sebastian Vettel byl třetí a postoupil do čela šampionátu s rozdílem jednoho bodu. Mercedesy po startu z 1. řady závod nedokončily.

Valtteri Bottas ze závodu odstoupil kvůli závadě na převodovce. Strategická chyba při výjezdu virtuálního safety caru zničila Hamiltonův závod. Kvůli ztrátě tlaku paliva byl nucen ke konci závodu odstoupit.

Hamilton a Räikkönen předjeli Bottase na příjezdu k první zatáčce. Räikkönen využil vzduchového pytle za Hamiltonem a zaútočil v nájezdu do třetí zatáčky, ale zablokovalo se mu to a vyjel ze stopy.

To umožnilo Verstappenovi, aby zaútočil na výjezdu ze zatáčky, ale jeho útok byl agresivním způsobem odražen, Bottas ho dokázal znovu předjet po vnější straně ve čtvrté zatáčce.

Verstappen předjel vnitřkem Räikkönena o dvě zatáčky později a lehce se dotkl levého zadního kola finského pilota a ten kvůli tomu vyjel ze stopy a umožnil Verstappenovi předjet.

Bottas nepředstavoval pro Hamiltona žádnou hrozbu, potom ve 14. kole zpomalil a zastavil na únikové zóně ve čtvrté zatáčce kvůli ztrátě hydraulického tlaku.
To vyvolalo použití virtuálního safety caru, při kterém všichni vedoucí závodníci udělali zastávku, s výjimkou Hamiltona. Za tuto chybu se hlavní stratég Mercedesu James Vowles ve vysílačce omluvil.

Verstappen se po zastávce v boxu vrátil na trať o 13 sekund za Hamiltonem, který jel deset kol, aniž dokázal zvýšit náskok, a pak konečně udělal zastávku.
Tím klesl na čtvrtou pozici, místo v čele předal Verstappenovi. Hamiltonovy problémy pokračovaly o několik kol později, když Vettel tvrdě předjel na příjezdu ke třetí zatáčce a agresivně donutil Hamiltona, aby vyjel ze stopy na vjezdu do zatáčky.

Hamilton dostal jednu pozici zpátky těsně po polovině závodu, když musel Daniel Ricciardo zajet do boxu kvůli výměně pneumatik, měl problémy s puchýřkováním na levé zadní pneumatice.

Začal pronásledovat Vettela, poté co se mu Vowles znovu omluvil prostřednictvím vysílačky, ale potom musel v 52. kole také udělat nucenou zastávku ze stejného důvodu jako Ricciardo.

Hamiltonův závod pokračoval jen dalších šest kol, potom ho ztráta tlaku paliva donutila vyjet z trati ve třetí zatáčce a musel zastavit na levé straně trati na příjezdu ke čtvrté zatáčce. Závod tím pro něj skončil.

Tím skončila souvislá řada 33 závodů, v nichž Hamilton získal body. Naposledy nedokončil závod kvůli selhání motoru ve Velké ceně Malajsie roku 2016.

Hamiltonův dramatický závod způsobil, že první tři jezdci snadno dojeli do cíle a získali pódium. Räikkönen snížil ztrátu na Verstappena na dvě sekundy, ale nijak ho neohrozil, stejně on sám se nedostal pod tlak ze strany Vettela.

Ricciardo by byl při Hamiltonově absenci skončil na čtvrté pozici, ale ze závodu odstoupil kvůli evidentní závadě na převodovce ještě před Hamiltonem.

To znamenalo, že Romain Grosjean z týmu Haas konečně získal první body letošní sezony, dokonce za čtvrté místo. Byl to nejlepší výsledek tohoto amerického týmu ve Formuli 1.

Jeho týmový kolega Kevin Magnussen ztratil pozice, poté co nezajel do boxu v době, kdy Bottasův problém vynutil použití virtuálního safety caru, ale probojoval se zpátky a do cíle dojel jako pátý. Další šťastný okamžik pro tým Haas.

Esteban Ocon a Sergio Pérez využili chaosu a po startu z 11. a 15. pozice se dostali až na sedmé a osmé místo v cíli, za nimi dojel Fernando Alonso, který startoval z boxové uličky.

Alonso jel na začátku závodu na 19. pozici a ve vysílačce si postěžoval svému týmu, řekl, že odmítá jet na této pozici celý závod. Využil období virtuálního safety caru a potom zajel dobrý dlouhý druhý stint a nakonec se dostal až na osmou pozici, když agresivním způsobem předjel Charlese Leclerka, který se v  posledním kole dostal na devátou pozici, když předjel svého týmového kolegu Marcuse Ericssona, který se měl pokusit na čerstvých pneumatikách dostihnout a předjet Alonsa.

Plán selhal, ale i Ericsson skončil na bodech po extrémně dlouhém prvním stintu na měkkých pneumatikách. Po přechodu na super měkké pneumatiky získal pozice. Oba vozy týmu Sauber bodovaly.

Nico Hülkenberg a Brendon Hartley ze závodu odstoupili.

Hülkenbergovi selhal motor v úvodní části závodu. Hartley zastavil ke konci závodu, když ho bizarní mechanická závada donutila vyjet z trati v předposledním kole a nakonec musel zastavit v druhé zatáčce.

Verstappen v Rakousku vyhrál, Mercedesy nedojely (Poznámky k závodu)Max Verstappen získal překvapivé první vítězství sezony 2018 Formule 1 v domácím závodě Red Bullu. Pro Mercedes byla Velká cena Rakouska dramatická. Na stupně vítězů se dostaly oba vozy Ferrari – Kimi Räikkönen byl druhý, Sebastian Vettel byl třetí a postoupil do čela šampionátu s rozdílem jednoho bodu. Mercedesy po startu z 1. řady závod nedokončily.
21:37, 13.07.
17:06, 08.07.
16:39, 07.07.
13:32, 07.07.
17:03, 06.07.
14:13, 06.07.
22:40, 04.07.
22:25, 02.07.