Márquez získal svou první pole position v Motegi

Novinky - Hana Masaryková - 19.10.2019

Marc Márquez (Repsol Honda Team), nový letošní mistr světa, zajel při druhé kvalifikaci čas 1 min 45,763 s a získal poprvé v MotoGP pole position na Twin Ring Motegi.  Za ním se umístili jezdci týmu Petronas Yamaha SRT Franco Morbidelli a Fabio Quartararo. Mezi prvním a třetím byl rozdíl 0,181 s.

V sobotu dopoledne pršelo, čtvrtý trénink ještě začal na mírně mokré trati, ale před kvalifikaci už byla trať suchá. Nikoho moc nepřekvapilo, že při druhé kvalifikaci Márquez ihned začal jezdit velmi rychlé časy. Při svém prvním rychlém kole se dostal jen o něco přes desetinu před Jacka Millera (Pramac Racing), ale potom zajel čas, který byl o více než sekundu lepší než čas jeho soupeřů. Po dvou rychlých kolech se Quartararo přiblížil, byl o 0,8 s pomalejší.

Morbidelli a Miller si potom v rychlém sledu vyměňovali druhou pozici a opět se přiblížili k Márquezovi. Ale ten potom ještě zlepšil svůj náskok na 0,567 s. To bylo v době, než jezdci obuli nové pneumatiky. Quartararo a Maverick Viñáles (Monster Energy Yamaha MotoGP) se potom střídavě přibližovali k Márquezovi, ale nedokázali jeho náskok snížit dál než na necelé dvě desetiny. Do prozatímní druhé řady se dostal další jezdec na Hondě, byl to Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol), který se probojoval z první kvalifikace. Potom se do první řady dostal Morbidelli. Skvělou první část kola zvládli Crutchlow a Miller, ale v druhé polovině kola ztráceli čas. Márquez potom zopakoval svůj nejlepší čas a v posledním kole se ještě zlepšil o 0,031 s.

Quartararovi při posledním rychlém kole chybělo jen 0,090 s, ale nakonec zůstal za svým týmovým kolegou Morbidellim, který vyrovnal svůj zatím nejlepší výsledek při kvalifikaci MotoGP.

Márquez se po dnešní kvalifikaci může chlubit tím, že v MotoGP získal pole position na všech tratích, které jsou v současném kalendáři. Takže to je další jeho rekord.

Viñáles byl čtvrtý. To znamená, že Márquez bude mít v neděli za sebou tři Yamahy. Ale Viñáles poprvé od Silverstonu nebude startovat z první řady.
Crutchlow předvedl skvělou práci, když se dostal na prostřední místo druhé řady – je to jeho nejlepší kvalifikační výsledek od závodu v Americe, kdy se dostal do první řady. Vedle něho se postaví na šestou pozici Miller jako nejlepší jezdec Ducati.

Tovární jezdci Ducati obsadí sedmou a osmou pozici – Dovizioso před Petruccim. Poslední místo třetí řady získal Aleix Esparagaró (Aprilia Racing Team Gresini)
Espargaró a Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) zajeli stejný čas. Álex Rins (Team Suzuki Ecstar), který postoupil z první kvalifikace, a jeho kolega Joan Mir obsadili poslední místa v druhé kvalifikaci.

Márquez ve Valencii vyhrál a Honda získala všechny tři titulyMarc Márquez (Repsol Honda) získal 12. vítězství letošní sezony na Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana, Jorge Lorenzo ve svém posledním závodě MotoGP získal body a pomohl tak týmu získat titul. Na pódium se dostali Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a Jack Miller (Pramac Racing).
22:40, 26.11.
22:13, 26.11.
22:03, 26.11.
22:18, 24.11.
21:14, 24.11.
18:38, 21.11.
21:41, 20.11.
21:28, 20.11.