García předjel v poslední zatáčce a vyhrál

Novinky - Hana Masaryková - 17.11.2019

K dramatické situaci došlo ještě předtím, než závodníci dorazili na startovní rošt. Při zaváděcím kole v 6. zatáčce domácí závodník Arón Canet (Sterilgarda Max Racing Team) spadl kvůli závadě na motocyklu. Trať byla znečištěná a start závodu byl odložen. Závod byl odstartován v 11.11 hodin.

Z první řady bleskově odstartoval Jaume Masiá (Mugen Race), za ním jel Marcos Ramirez (Leopard Racing), ale už ve čtvrté zatáčce dostal Masiá highside. Při nehodě si vykloubil rameno. Ramirez v úvodním kole vedl o 0,7 s, za ním jel Andrea Migno (Mugen Race), který startoval z pole position. Potom ve 2. kole došlo k nehodě tří závodníků Carlos Tatay (Reale Avintia Arizona 77), letošní vítěz poháru Rookies, ztratil v 11. zatáčce kontrolu nad motorkou, do  motorky, která sama přejela trať, narazil Dennis Foggia (SKY Racing Team VR46), neměl šanci se vyhnout. Jeho děsivý pád vyvolal vyvěšení červené vlajky, závodníka ošetřili na trati a převezli ho do nemocnice na další šetření. Spadli také úřadující juniorský mistr světa Moto3 Jeremy Alcoba (Kömmerling Gresini Moto3), Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse) a Makar Jurčenko (BOE Skull Rider Mugen Race). Ostatní účastníci nehody se nezranili. Závod byl potom restartován a jelo se 15 kol.

Do restartovaného závodu vyrazil jako první Migno, na vjezdu do první zatáčky vedl před Ramirezem. V první šestce jeli Migno, Ramirez, García, Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse), Canet, který směl odstartovat ze 4. pozice, a Filip Salač (Redox PrüstelGP). Tato skupina se ihned odtrhla od ostatních, vedli asi o sekundu. Za nimi ve čtvrtém kole došlo k velké nehodě čtyř jezdců ze skupiny, která je pronásledovala. Letošní mistr světa Moto3 Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing) dostal highside ve 4. zatáčce, další tři jezdci - Tony Arbolino (VNE Snipers), John McPhee (Petronas Sprinta Racing) a Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0) – neměli šanci se vyhnout a také havarovali. Naštěstí se nikomu z nich nic nestalo.

Zatím Artigas začal zrychlovat a brzy dostihl vedoucí skupinu šesti jezdců, takže o vedoucí pozici teď bojoval sedm závodníků. Šest kol před koncem Artigas předjel své zkušenější soupeře a poprvé se dostal do vedení. Vedoucí skupina s potom začala trhat. Artigas zajel nejrychlejší kolo závodu, ale Migno, Suzuki a García se ho drželi. Salač byl o půl sekundy za nimi, vypadalo to, že Remirez a Canet už nemají šanci bojovat o stupně vítězů. Čtyři kola před koncem se zdálo, že vítězem by mohl být Artigas. Migno a García zuřivě bojovali o druhou pozici. Dvě kola před koncem Artigas vyjel ze stopy v první zatáčce, tím umožnil, aby ho García a Suzuki předjeli. Potom ale ve druhé zatáčce vyjeli ze stopy všichni tři, takže do čela se dostal Migno. Vzájemné předjíždění umožnilo Salačovi, aby se opět zapojil do boje o pódium. O vítězství teď bojovala pětičlenná skupina.

Migno měl šanci získat své první vítězství od Velké ceny Itálie roku 2017. Do posledního kola vjížděl jako první, těsně za ním jeli García, Artigas, Suzuki a Salač. V druhé zatáčce García přejel po vnitřní straně, ale Migno mu to ve třetí zatáčce vrátil. Přišla čtvrtá zatáčka, oblíbené místo pro předjíždění,  pozice v čele se opět vyměnila. García se dostal do vedení, ale v páté zatáčce se opět na první pozici dostal Migno. Suzuki předjel Artigase v 11. zatáčce, při průjezdu touto levotočivou klesající zatáčkou vedl Migno, ale García se blížil. Předjel na vjezdu do poslední zatáčky a zajistil si vítězství. Do cíle dojel jen o pět tisícin dřív než Migno. O pár metrů za nimi Artigas předjel Suzukiho a získal poslední místo na pódiu. Salač získal svůj nejlepší výsledek – páté místo.

Poprvé se stalo, že vítěz seriálu European Talent Cup vystoupil na pódium Velké ceny. Artigasovi se to podařilo. García zakončil sezonu perfektně. Migno teď zamíří do týmu SKY Racing VR46 s velkou sebedůvěrou. Canet ke konci závodu ztratil kontakt s vedoucí skupinou a před domácím publikem dojel do cíle jako šestý. Po problémech,které měl před závodem, je jistě s výsledkem spokojený. Sezonu zakončil druhým místem v celkovém hodnocení. Ramirez klesl při svém posledním závodě Moto3 na sedmou pozici. Oba v příští sezoně přecházejí do Moto2. Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46) dojel jako osmý a získal titul Nováček roku. Jurčenko, jeden z těch, kteří byli účastníky nehody, po níž byl závod přerušen, byl devátý. Desátou pozici získal Ai Ogura (Honda Team Asia).

Albert Arenas a Raúl Fernández z týmu Valresa Ángel Nieto spadli v páté zatáčce, každý sám. Nezranili se.

García předjel v poslední zatáčce a vyhrálŠpanělský nováček Sergio García (Estrella Galicia 0,0) vyhrál svůj první závod Moto3, poté co svého soupeře předjel v posledním kole. Andrea Migno se musel spokojit s druhým místem. Jako třetí přejel cílovou čáru Xavier Artigas (Leopard Impala Junior Team), který jel na divokou kartu svůj první závod Moto3.
19:48, 19.11.
21:37, 17.11.
20:47, 17.11.
17:03, 17.11.
12:31, 17.11.
21:25, 16.11.
14:23, 16.11.
11:06, 16.11.