Velkou cenu Německa vyhrál Márquez před Viňálesem a Crutchlowem

Márquez odstartoval poněkud pomalu, ale brzy se zase dostal do vedení. Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) klesl z druhé pozice na roštu na šesté místo, předjeli ho Viñáles, Jack Miller (Pramac Racing), Rins a Crutchlow. Quartararův závod skončil ve 3. zatáčce, snažil se předjet Danila Petrucciho, ale ujel mu předek, spadl a závod nedokončil – letos poprvé.

Vpředu jela řada jezdců za sebou. Márquez jel v čele, za ním Viňáles a Crutchlow. Rins odsunul Millera na pátou pozici a první čtveřice se začala vzdalovat od ostatních. Náskok si však začal vytvářet především Márquez. V 5. kole zajel nový rekord na kolo – 1 min 21,228 s, před druhým Rinsem měl náskok necelé sekundy. Rins se vzdaloval od Viñálese a Crutchlowa.

Márquez se nesnažil rychle zvýšit náskok, vzdaloval se rychlostí asi jednu desetinu na kolo. V osmém a devátém kole vedl o 1,5 s, ale potom se do toho opřel. V 10. kole byl o čtyři desetiny rychlejší než Rins, mezera mezi nimi vzrostla na víc než dvě sekundy. Potom už Márqueze nic nemohlo zastavit.

Bitva o druhou a třetí pozici však pokračovala. Crutchlow jel těsně za Viñálesem, ten měl na Rinse asi jednosekundovou ztrátu. Mezera mezi těmito třemi se neměnila, ve stejném pořadí dojeli do poloviny závodu. V té době zesílil také boj o páté místo – Andrea Dovizioso a Petrucci bojovali s Millerem, dále tam byl Joan Mir (Team Suzuki Ecstar), Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) a Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini’).

Smůla ale přišla na vrcholu „Waterfall“, Rins byl o devět desetin před Viñálesem a Crutchlowem, ale  v zatáčce Ralfa Waldmanna Rins spadl, nedokončil už druhý závod po sobě. Márquez vedl o 4,9 s, do konce zbývalo 12 kol.

Crutchlow stále jel těsně za Viñálesem. Když do koncem zbývala dvě kola, nebyla mezi nimi žádná mezera. Crutchlow ale zakolísal v 10. zatáčce, bylo to upozornění, že levá strana pneumatiky je ve špatném stavu. Vyjel ze stopy a potom už vzdal boj o druhé místo. Márquez přejel cílovou čáru jako první, vyhrál pátý závod letošní sezony. Už v sedmé sezoně za sebou vyhrál v královské třídě pět nebo víc závodů. Překonal tak rekord legendárního Giacoma Agostiniho a Valentina Rossiho, kteří stejného výsledku dosáhli šestkrát.

Viñáles získal druhé pódium letošní sezony, Crutchlow vyrovnal svůj letošní nejlepší výsledek – byl třetí. Na pódium se dostal poprvé od Velké ceny Kataru. O tomto víkendu jezdil s nedoléčeným zraněním vazu a drobnou zlomeninou holenní kosti.

Rossi ke konci závodu ztratil kontakt s jezdci bojujícími o čtvrté místo, o tuto pozici bojoval Mir a tři jezdci na Ducati. Dovizioso, který je v šampionátu na druhém místě, se snažil získat co nejvíc bodů, ale Petrucci ho nechtěl pustit před sebe. Vyměnili si pozice na sjezdu z „Waterfall“, potom Dovi předjel Petrucciho na vjezdu do 1. zatáčky, když do konce zbývala tři kola. Oba vyjeli ze stopy a Miller je předjel vnitřkem. Dovizioso byl ale agresivní a dostal se před Millera na čtvrtou pozici. Boj mezi jezdci Ducati trval až do konce. Na vjezdu do posledního kola jel před nimi Petrucci a čtvrtou pozici nakonec získal, Dovi byl pátý po startu z 13. pozice, Miller získal solidní šesté místo.

Nováček Mir už potřetí za sebou získal umístní v první desítce (7. místo). Rossi po třech nedokončených závodech dojel do cíle jako osmý. Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) byl devátý (minule v Assenu byl pátý), Stefan Bradl (Repsol Honda Team), který jel jako náhradník místo Jorge Lorenza, letos podruhé získal desáté místo.

Márquez teď v šampionátu vede o 58 bodů před Doviziosem, Petrucci má na svého týmového kolegu šestibodovou ztrátu.

Teď bude následovat třítýdenní přestávka, jezdci se vrátí na trať v srpnu, při Velké ceně České republiky.